fbpx

NE OLDU BİZİM METRO KADİR ABİ

Arnavutköy’ün bitmeyen trafik çilesi yıllardır çözülemiyor. 2007 yılında hizmete giren Mescid-i Selam – Topkapı tramvay hattının açılışının üzerinden 8 yıl geçti. Tramvay hattının Arnavutköy’e kadar getirileceği üzerine şimdiye kadar sayısız sözler verildi. Bizzat 2004 yılından bugüne 11 yıldır İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı yürütmekte olan Kadir Topbaş tarafından vatandaşların önünde Arnavutköy’e tramvay ya da metro getirileceğine dair sözler verildi. Ulusal ve yerel gazete ve internet sitesinde bunlar haber yapıldı. Her seçim döneminde medyada yer alan bu haberler arşivlerde yerlerini korurken Arnavutköy’ün metro hayali, hayal olarak kalmaya devam etti.

NÜFUS YETERSİZLİĞİ GEREKÇE Mİ?

Arnavutköy’ün dün olduğu gibi bugünde en büyük sıkıntısı trafik. Geçmişte tek yönlü yol ve virajlar yüzünden sayısız cana mal olan Arnavutköy’ün İstanbul şehir içine bağlantısını sağlayan Eski Edirne Asfaltı’nın yanı sıra, ilçenin şehir merkezinin trafik sıkışıklığı halkı canından bezdirmiş durumda. Nüfusunun neredeyse yüzde 90’ı ilçe dışında çalışan ilçenin ulaşım sorununu çözecek tramvay ya da metro hattı ise yıllardır bir umut beklendi. Hemen hemen her seçim döneminde vaat edilmesine rağmen bir türlü gerçekleşmeyen raylı ulaşım sistemi bugüne kadar yeterli nüfus oranına sahip olmadığı için zararlı bir yatırım olacağı düşüncesiyle gerçekleşmediği iddiaları da ortalıkta dolaştı.

METRO MÜJDESİ HER SEFERİNDE FOS ÇIKTI

Arnavutköy Medya olarak özellikle sosyal medya üzerinden de olsa geçmiş gazete ve internet sitelerinde Arnavutköy metrosu yada tramvay hattı ile ilgili haberleri derledik. Her seferinde ha geldi gelecek denilen, defalarca “Müjde!”, yada “Flaş haber!” olarak duyurulan metro müjdesinin neden gerçekleşmediğini vatandaş merak ediyor.

METRODAN GEÇTİK TRAMVAYDA OLSA RAZIYIZ!

İlk haberimiz 17 Aralık 2008 tarihli. Bir internet sitesinde, “FLAŞ….Metro Arnavutköye Geliyor” başlığı ile takipçilerine duyurulan haberin ayrıntılarında şu bilgiler veriliyor. “Kadir Topbaş, Arnavutköyde yapımı tamamlanan tesislerin toplu açılış programına katıldı. Topbaş burada Arnavutköylülere metro müjdesi verdi.” Haberin ayrıntılarında da şunlar yazıyor, “Edirnekapı-Sultançifliği hattındaki tramvay hattının yanlış bir proje olduğunu söyleyen Topbaş,Arnavutköy’e Metro yapılmasının daha uygun olacağını söyledi.”İstanbul genelinde 600 kilometreden fazla metro yapılacak. Dolayısıyla Arnavutköy sakinleri buradan isterse Silivri’ye isterse Kartal’a rahatlıkla gidebilecek” şeklinde konuştu.

PROJE ÇALIŞMALARI HEP SÜRÜYOR

18 Mart 2009 tarihli basına düşen haberlerde yine şimdiki ve o dönemin de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın basına yansıyan sözleri şu şekilde. “İstanbul’un dünyayla yarışan bir şehir olduğunu kaydeden Topbaş, “Göreve geldikten sonra 25 milyar liralık yatırım yaptık. Bu yatırımların 12 milyarı ulaşıma harcandı. Cumhuriyet döneminde 57 kavşak açılan İstanbul’da biz 205 kavşak bitirdik. 12,5 kilometrelik Edirnekapı-Sultançiftliği tramvay hattının 5,5 kilometresini yeraltına indirdik. Bu hatta tramvay yetersiz kalıyor. Arnavutköy’e kadar uzanan bir metro gerekli ve bunun içinde proje çalışmaları sürüyor.” diye konuştu.

TURGUT BARAN, “BAŞKAN BİZE SÖZ VERDİ”

2012 Ocak tarihli Arnavutköy Belediyesi’nin resmi internet sitesi www.arnavutkoybel.tr adresinde o dönemin ve halihazırdaki Arnavutköy Belediyesi’nin Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran’ın ağzından şu ifadelere yer veriliyor. “Raylı sistemle ilgili size bir sözümüz var. Mescidi Selam – Arnavutköy Tramvay Projesi çalışmalarımıza da başladık. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş’la da bu konuda görüştük, kendisi bize bir söz verdi. Ayrıca sarı taksilerin çalışmasıyla ilgili bir girişimimiz var. Arnavutköy’ün birkaç noktasına sarı taksi durağı yapacağız. Banliyö treninin Hadımköy’e uzatılmasıyla ilgili çalışmalarımızda sürdürüyoruz.”

ARNAVUTKÖYLÜLER HASRETLE BEKLİYOR

Yine 24 Şubat 2014 tarihli bir haberde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş şu ifadelerde bulunuyor, “Hayal dahi edilemeyecek yerlere metrolar götürüyoruz. Size bir müjde veriyorum. Şuan ki Edirnekapı-Sultançiftliği tramvay hattını Sultançiftliği’nden Veznecilere kadar uzanan bir metro hattına çevireceğiz. Sultançiftliği’nden Arnavutköy’e kadar olan kısmını Ulaştırma Bakanlığı yapacak. Tramvay olmayacak. Böylece sizler metroya binip veznecilere gittiğiniz zaman isterseniz Taksim’e isterseniz Marmaray’a isterseniz Ankara’ya, Uzakdoğu’ya Londra’ya gidebileceksiniz” dedi.

BALTACI DA TARİH VERDİ

Ulusal bir gazetenin İstanbul haberleri yapan bir muhabirine özel röportaj veren Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı ise şunları söylüyor, “2 tane metro hattı gelecek. Biri; Halkalı yani eski havalimanı istikametinden projelendirilen Kayaşehir, Arnavutköy Merkez, Taşoluk’tan yeni havalimanı istikametine giden metro hattı 2019’a kadar işlerlik kazanacak. Diğeri, şu an Sultançiftliği’ne kadar gelen cadde tramvayı metroya dönüştürülecek. 3. köprü yolundan gelen hızlı tren hattı da havalimanından geçecek. Böylece önümüzdeki 10 yıl içinde, ciddi bir toplu ulaşım ağına sahip olacağız.

SEN YENİSİN GALİBA!

Son olarak 26 Nisan 2015 tarihli bir habere göz atıyoruz. “Sultangazi – Arnavutköy Metrosu Geliyor” ve “İhalesi 13 Mayıs’ta başlık ve alt başlığıyla verilen haberde şu bilgilere yer veriliyor. İçeriğinde herhangi bir yetkilinin ifadesine yer verilmeden adeta “Arnavutköylüye müjde” olarak sunulan haberin ayrıntılarına inince hayal kırıklığı yaşanıyor. Haber içeriğinde “ihalesi 13 Mart” şeklinde duyurulan ihalenin gerçekte kamu ihalelerinde, ihale danışmanlığı hizmeti için açılan ihale olduğunu anlaşılıyor. Haberin ayrıntıları şöyle, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 15 kilometrelik Sultangazi-Arnavutköy metro hattının danışmanlık hizmeti işini ihaleye açtı. 15 kilometre uzunluğa sahip olacak olan metro danışmanlık hizmetinin daha önce ihale tarihi 10 Şubat 2015 olarak açıklanmış. Ancak İBB, o tarihte ihaleyi iptal etti. Yeni süreçte İBB, mevcut ihalenin 13 Mayıs 2015 günü saat 11.00′de Merter binasında yapılacağını açıkladı.

Haber & Kaynak : Arnavutköy Medya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir