fbpx

‘Mangala uygun’ Botobüs seferlerine başladı

İETT’nin tavanı bitkilerle kaplı otobüsü Botobüs dün ilk seferine çıktı. ‘Botobüs’ ilk etapta 87 Edirnekapı-Taksim hattında sefer yapacak.

İETT’nin üstünde bahçe bulunan ve ‘Botobüs’ adı verilen otobüs hizmete girdi. Basın mensuplarına tanıtılan ‘Botobüs’ ilk etapta 87 Edirnekapı-Taksim hattında yolcu taşıyacak.
Botobüs, sosyal medyada da günün konusu oldu. Kimi yorumlarda “3. köprü ve 3. havalimanı gibi projelerle büyük orman katliamına yol açan hükümetin bu projeyle göz boyamaya çalıştığını” söylerken, Botobüs’ün bisiklet yolu, park, refüj dahil nereyi bulursa orada mangal yapanların işgaline uğrayacağına dair yorumlar da yapıldı.

İYİ GÖRÜNSÜN DİYE ÜST GEÇİDİ YOĞUN HATLARDA ÇALIŞACAK

Botobüs’ün daha sonra araç sayısının arttırılması ve bahçenin daha iyi görülebilmesi için üst geçitlerin yoğun olduğu hatlarda hizmet vermesi planlanıyor.
İstanbul  caddelerinde gezici bir bahçe gibi hizmet verecek olan ‘Botobüs’ün üzerinde yaz-kış canlı kalabilen bitkiler bulunuyor. Proje hakkında bilgi veren İETT Genel Müdürlüğü’nde görevli Çevre  Mühendisi Fatmanur Yılmaz, çevresel farkındalığa vurgu yapmak istediklerini söyledi. Aracın kullanılmayan tavanını değerlendirdiklerini belirten Yılmaz, “Gerçek bir bahçe yaptık. Uygulamada gerçek bitkiler kullandık. Bu bitkiler fotosentez yaptıkları için karbon salınımını minimize ettiler. Oksijen ürettiler. Bununla da küresel ısınmaya dikkat çekmek istedik.” dedi.

ISI VE SU TASARRUFU İÇİN BİR ÖRNEK Bitkilerin gerçek olması sebebiyle sulamaya ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Yılmaz, “Bunun için klima suyunu değerlendirdik. Otomatik otomasyon sistemiyle klimanın suyunu değerlendirdik. Klima suyu az bir miktar ama burada su tasarrufuna dikkat çekmek istedik. Botanik bahçemiz aracın tavanında olduğu için tavan, güneş ile direk temas etmiyor. Bu da ısı tasarrufu sağlıyor. Klimanın daha az çalışmasıyla enerji tasarrufu sağlanıyor” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir