fbpx

Kahvenin bilinmeyen 8 faydası

Son yıllarda yapılan bir çok araştırmada da her gün içilen 2 fincan kahvenin de zayıflama sürecinde kişiye yardım edebileceği gösterildi. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya kahvenin zayıflama üzerine etkilerini şöyle anlatıyor:

“Kahve içerdiği kafein, niasin, mikroelementler ve anti-oksidanlar nedeni ile;

Metabolizmayı hafif de olsa hızlandırıyor, kişinin istirahhatte harcadığı enerjiyi artırıyor.

Özellikle beyine olan kan dolaşımını artırıyor, kişiyi daha dinç hissettiriyor, dikkatin daha da yoğunlaşmasını sağlıyor.

Kahve sütle birlikte içildiği zaman, vücuda dengeli protein, karbonhidrat ve yağla birlikte girince kişiyi daha uzun süre tok tutuyor.

Insülin direncini kırıcı etkisi nedeni ile kişinin tatlı ihtiyacını azaltıyor. Özellikle canı sık tatlı isteyenler, tatlı yerine kahve içerlerse bu ihtiyacın kaybolduğunu göreceklerdir.

Yapılan bir çok araştırmada Şeker hastalığını önleyici olabileceği bildiriliyor.

Alzheimer ve Parkinson hastalığına karşı düzenli tüketimde koruyucu etkisi olabileceği konusunda da araştırmalar var. Yaşlılarda hafızayı güçlendiriyor.

Sık migren atağı geçirenlerde beyin damarlarında kasılma yaptığı için migren atağını önleyebiliyor. Ancak çok sık kahve içenlerde kahveyi ani bırakırlarsa migren ataklarının sıklığı artabiliyor.

Bağışıklık sistemini de güçlendirdiği ve hastalıklara karşı koruyucu etkisi de olduğu biliniyor.

Ancak kahve yüksek miktarda tüketilirse zararlı etkileri de olabiliyor.

Kalpte ritim problemi olanlarda çarpıntıyı tetikleyebiliyor.

Kontrolsüz tansiyonu olanlarda kan basıncını artırabiliyor.

Günde 5 fincan ve üzeri kullanımında kemik erimesine neden oluyor.

Günde 3 fincan ve üzeri kahve tüketimi doğurganlığı negatif yönde etkiliyebiliyor.

Akşamları kahve tüketimi uykusuzluğa neden olabiliyor, aşırı kahve tüketimi sinirlilik ve tahammülsüzlük yapıyor.

Kahve vücuttan su atımını artırarak idrar ihtiyacını arttırıyor. Kalp ve böbrek hastalarında elektrolit dengesizliği yapabiliyor.

Hazır kahvelerde kullanılan krema, şurup, şeker miktarına göre de kalorisi çok artabiliyor. Kremalı-aromalı-şuruplu büyük boy kahve içtiğinizde kocaman bir hamburger yemiş kadar kalori vücudunuza giriyor ve sizi şişmanlatıyor.

Hem tok tutsun, hem metabolizmamı çalıştırsın hem dikkatimi artırsın istiyorsanız, kahveyi şekersiz, kremasız, şurupsuz, günlük sütle ya da sade olarak tüketmenizi tavsiye ederim.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir