fbpx

Dünya’nın en eski parçası bulundu

Avustralya’da bir hayvan çiftliği yakınında bulunan, saç telinden 2 kat kalın kristal zirkon dünya tarihine ait yeni ipuçları veriyor.

Avustralya ‘da Dünya’nın en eski parçası bulundu.  “Nature Geoscience” dergisinde yayımlanan araştırmada, Avustralya’da bir hayvan çiftliği yakınında bulunan, saç telinden 2 kat kalın kristalzirkonun 4,4 milyar yıl öncesine ait olduğu belirtildi.
Wisconsin Üniverstesi’nden John Valley ve ekibi, iki tarihlendirme yöntemi kullanarak parçanın yaşını belirledi ve kristalin, Dünya’nın oluşumundan (4,5 milyar yıl önce) kısa süre sonrasına ait, bilinen en eski parça olduğu sonucuna vardı.
Bu incelemeler, Dünya’nın oluştuktan sonra hızla soğuduğu, dolayısıyla okyanusların ortaya çıkışının da sanıldığından daha eski olduğu teorisini güçlendirdi.
Valley, asıl merak uyandıranın Dünya’da yaşamın ne zaman başladığı, hayatın başlaması için Dünya’nın ne zaman yeterince soğuduğu olduğunu vurguladı.
Bilim adamı, 4,4 milyar yıl öncesine ait bu kristalin, mikrobik yaşamın 100 milyon yıl sonra başlamış olduğunu düşündürdüğünü belirtti.
(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir