fbpx

Çılgın proje İstanbul’un suyunu azaltacak

Maden Yatakları Jeokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, İstanbul’unun su kaybına neden olacak Kanal İstanbul Projesi’nin bölgeye vereceği zararları anlattı.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Avcılar Firuzköy’de gerçekleştirilen toplantıya; Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, İBB Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever, Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Şükrü Metin, İl Başkan Yardımcısı Ali Ulvi Gökbudak, Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Firuzköy Mahalle Muhtarı Meral Akverdi ve Meclis Üyeleri katıldı.

Kanal İstanbul Projesi’nin iki önemli fiziki yapıyı birbirinden ayırdığına dikkat çeken Prof. Dr. Öztürk; “Öngörülen güzergâhlara göre; Kanal İstanbul Projesi’nin, basit bir proje olmadığın, Pabuçdere’den gelen büyük su kanalları ve doğalgaz hattını kestiğini” belirtti. Projenin, Terkos Havzası’nı da ortadan ikiye böldüğüne işaret eden Öztürk, “İstanbul’un suyunun yüzde 10 azalacağını söyleyebiliriz. Yüzde 20’lik bu su kaybı, suya da yüzde 20 civarında zam gelmesi anlamına gelecektir. Ayrıca, akıntı nedeniyle kıyılarda tuzlanma öngörülebilir. Marmara Denizi’nin tabanını da çamur örtecektir” diye konuştu. Tuzlu su ile dolu olan kanalın tabanı ve çevresi izole edilmezse yeraltı sularının tuzlanacağına değinen Öztürk; “Tarım başta olmak üzere bölgede suya bağlı faaliyet gösteren tüm işletmeler etkilenecektir. Kanalın yapımı sırasında Karadeniz ve Marmara Denizi’nde 30 metre derinliğe kadar deniz dip sekmeni kaldırılacak. Hem kanal yapımı hem de deniz taramasından kaynaklanan çamurlar Marmara Denizi’nin dibini kaplayacak, dip yaşamı ve deniz verimliliği olumsuz etkilenecektir” dedi.

Bathoneia Antik Kente tam destek

Avcılar’ın coğrafi konumu itibariyle turizme yatkın olduğunu açıklayan Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, “Küçükçekmece Göl havzasında bulunan Bathoneia Antik Kentinin gün yüzüne çıkarılması ve turizm hizmetine sunulması için belediyemiz çalışmaların takipçisi ve destekçisi olacaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir