fbpx

CHP’ den 8 Mart Kutlaması

Programda konuşma yapan İl Başkanı Canpolat 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü‘nü kutlayarak, “Çok değerli kadın kolları ama erkekler biraz fazla olmuş. Gezimizin bu güne denk gelmesi iyi oldu hepinize saygılar sunuyorum. 8 Mart’ı geçirdik. Özgürlük meydanın da kadın kolları etkinlik yapınca bugüne ertelenmiş olduk en başta bunu belirtelim. Kadınlarla ilgili sorunu anlatarak bitiremeyiz. Bu ülkenin kurulmasın da en büyük payı olan kadınlarımız, kardeşlerimiz ve bacılarımız olmuştur. Kurtuluş savaşın da atlarla cepheye mermi taşıyan kadınlar, çocuğu kucağında donduğu kadınlar! Bu şerife bacıdan başlamıştır, cepheye silah taşırken çocuğunu donarak kaybetmiş yani bu ülkenin kurulmasın da en büyük payı olan kadınlar! Dünya’da ilk kez kurtuluş savaşın da kendi vatanı işgal altında olduğu için gece demir yolu döşeyen kadınlar! Dünya’da ilk demir yolu döşeyen kadınlar bizim kadınlarımızdır. Afyon’da gece demir yolu döşemişler. Düşmanı arkadan kuşatan kadınlar, kurtuluş savaşında Mustafa kemalin yanın da dönem dönem askerlik yapan kadınlar! Ne zaman ülke zora girdiğinde sıkıntıya girdiğinde vatan sevgisi evlat sevgisi kadar önemli kılan kadınlar bizim kadınlarımız bugün sizinle olmaktan son derece onurluyum son derece gururluyum” dedi.

 

Birlik İçin Hayır Mesajı Verdi

Canpolat, “Ülkemiz son dönemlerinde gerildi, gerdirildi, ayrıştırıldı bölgelere göre yörelere göre mezheplere göre ayrıştırıldı. Biz bunu hak etmedik bu ülkenin insanı olarak biz bunu hak etmedik kurtuluş savaşını beraber veren birlikte acıyı kederi beraber paylaşan bu ülkeyi bir arada tutmak bizim ve kadınlarımızın görevidir. Özellikle vatan zora düştüğün de kadınları nasıl aradıysak nasıl o Mustafa Kemal’ i aradıysak bugün bir kez daha arıyoruz.

Ülkemiz zor şartlardan geçiyor şimdi bu zor şartlarda o Mustafa Kemal’in başlattığı saltanattan yetkiyi alıp, egemenden yetkiyi alıp halkına veren halkın kendi yetkisini Türkiye Millet Meclisine veren bu yetkiyi 16 Nisanda ki referandum da elimizden almaya çalışıyorlar yani buranın yerlisini dışardan ve içerden gelenlerin kurduğu cumhuriyeti egemenden yetkiyi alıp halka veren şimdi de bu yetkiyi alıp tek kişiye vermeye çalışan bir anlayışla karşı karşıyayız.

Şimdi 16’sında sizin mücadele ederek, savaşarak kurduğunuz ülkenin bağımsızlığını varlığını devam ettirip ettirmemenin sürecidir. 16 Nisan tek bir kişi mi bu ülkeyi yönetecek tek bir kişinin mi saltanatı olacak, halkın ve egemenliğin mi saltanatı olacak halkın yönetimi mi olacak bunun referandumudur. Biz cumhuriyet halk partisi olarak tercihimizi yaptık bu dönem parti olarak bu referanduma girmiyoruz, parti olarak böyle bir talebimiz yok peki ne yapıyoruz? Biz bu dönem tercihimizi halktan yana kurucu unsurdan yana bu ülkenin birliğinden beraberliğinden yana kullanıyoruz. Farklı partilerin bir araya geldiğini göre biliyoruz kimler bir araya geliyor bakınız saadet partisi, ak partinin muhafazakârları, milliyetçi hareket partisinin tabanı, vatan partisi onlarca farklı düşünen şimdiye kadar bir araya gelmeyen partiler bir araya gelmiş oldu. Kimin yanında bir araya geldi halkın yanında yani bu dağıtılmak istenen ayrıştırılmak istenen birliğimizi yeniden kurmanın dönemi gelmiş oldu. Bu dönem birlikte kol kola gireceğiz birlik için bu referandumda ‘Hayır’ı kullanacağız sonra bu ülkede sevgiyi hoş görüyü güzelliği muhabbeti öne çıkaracağız. Birlikte saz çalacağız birlikte türkü söyleyeceğiz birlikte kemençe çalacağız birlikte horan tepeceğiz bu ülkede bizi kimse ayrıştıramayacak birliğimizin daim olmasını diliyorum hepinize saygılar sunuyorum sevgiler sunuyorum. Şunu asla unutmayın! Mustafa Kemal ve arkadaşları Anadolu ya çıktığın da bir avuç insan çıkmıştı ama kararlı bir avuç insan sizin karşınızdakilerin saltanatları olabilir, devlet imkânları olabilir, büyük büyük adamlar gelebilir ama unutmayınız sizin inancınız var sizin kararlılığınız var bu kararlılık karşısın da nice imparatorluklar yıkılmıştır nice saltanatlar yıkılmıştır. Mustafa Kemalin yıktığı saltanatta ki gibi yeniden bu ülkenin birliğe sizin kararlılığınıza ihtiyacı vardır hepinize saygılar sunuyorum” diye konuştu.

 

8 Mart Bilinçlenme Günüdür

CHP Arnavutköy Kadın Kolları Başkanı Nevin Çalt kadınlar gününün önemine değinerek, “Maalesef 8 Mart günümüz de kutlama günü olmuyor,  8 Mart bilinçlenme, mücadele ve farkındalıklarımızı arttırma günü. Kadınlarımızın sorunları çözülürse o zaman 8 Mart’ları kutlama günü olarak kabul edebiliriz. Çünkü sorunlar halledilmeden kutlama günü olarak algılamamız mümkün değil cumhuriyetin ilanıyla birlikte kadının toplumda ki yeri hızla iyileşmiştir ama son 15 yıl da özellikle AKP iktidarı dönemin de ne yazık ki kadının statüsü ekonomide eğitimde toplumda ki yeri anlamında pek çok gerilemeler yaşamaktayız.  Son 15 yıl da kadın cinayetleri  % 1400 artış olduğunu ezberledik artık bunları her program da dinliyoruz sadece şubat ayında öldürülen kadın sayısı 30 kadın. Çalışma yasında da durum hiç iç açıcı değil.  Fransa da kadın istihdamı %80’lere yükselirken bizde son yıllarda % 40’lardan %25’lere gerilemiş durum da 4+4+4 eğitim sistemi ile ilk 4 yıldan sonra eğitime devam eden kız çocuklarının sayısın da maalesef düşüş var. Bu da kızların çocukken gelin olma olayın da başı çeken önemli sebeplerden birisi. Kadının kahkahası günümüz de ahlaksızlık olarak nitelendirilirken analığın kadın için en üst tahin olarak kabul edilirken mesleki ve akademik hayatı kadınların maalesef kötüye gitmekte. Tarımda, aile içi işçilikte eşit bütçe eşit ücret vermeyerek kadının emeğini çalanlar kadına kılığında kıyafetinden dolayı tecavüz edildiğinde mazur görüle bilecek yaklaşımlar da bulunanlara karşı mücadelemiz sürecektir. Bunu başardığımız da 8 Mart’ı işte o zaman kutlama günü olarak değerlendireceğiz. Bugün ülke de kadın olmaktan ve iki kız çocuğu sahibi olmaktan ben çok kaygılıyım. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu ilk yıllarda ki Atatürk Türkiye’sini özledim Atatürk Türkiye’sini geri getirmek için ben tüm kadınlarımız mücadeleye davet ediyorum. Eski Türkiye dedikleri ama bugün ki Türkiye’den daha ileri olan eski Türkiye’ye kavuşmak dileğiyle Hoş geldiniz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir