fbpx

Çalıştığı şirketin patronu oldu

Akkaya, 60 işçi çalıştırdığı fabrikada yıllık 7-8 milyon lira ciro elde ediyor. Çalışanı olduğu fabrikanın şimdilerde patronu olan Akkaya, çevresindeki insanların ‘Ne oldu, miras mı kaldı?’ diyerek şaşkınlığını ifade ettiğini belirtiyor. Akkaya, aldığı girişimcilik eğitiminin başarısında büyük payı olduğunu söylüyor. Meslek lisesi mezunu İbrahim Akkaya, askerlik dönüşü montaj elemanı olarak işbaşı yaptığı İstanbul’un Hadımköy’deki aydınlatma şirketinde uzun süre farklı bölümlerde çalışır. Akkaya, bir süre sonra kendi işini yapmak için farklı arayışlara girer.

    Ancak kurduğu şirket çok uzun ömürlü olmaz ve bir yıl içinde iflas eder. “Biz bir heyecanla, şevkle bir iş yaptık. Piyasa şartlarını bilmeden, neler olabileceğine bakmadan, kontrol etmeden bir şirket kurduk.” diyen Akkaya o dönem iflasın sebebini iş bilmemesine değil, ekonomik krize bağladığını söylüyor. Başarısız iş kurma girişiminden sonra ilk çalıştığı yere geri dönen Akkaya, bu arada girişimcilik eğitimine yazılır. Eğitim sırasında ilk şirketinin batış sebebinin ekonomik kriz değil plansızlık olduğunu fark eden Akkaya, aldığı eğitimin beklediğinden fazla kendisine yardımcı olduğunu ifade ediyor. Akkaya, kurs bitiminde iki arkadaşıyla birlikte kurduğu işte, bir  yılın sonunda Katma Değer Vergisi dışında 700 bin TL ciro elde eder. O sırada daha önce çalıştığı yerin satışa çıkması üzerine, bir firmayla ortak olarak Veksan Aydınlatma şirketinin İstanbul şubesini satın alan Akkaya, şimdi genel müdür pozisyonunda ve ortalama 600 bin TL ciro yapıyor. Kendisine bir plan hazırladığını ve o yolda ilerlediğini söyleyen Akkaya, “Risk kabul edilebilirse işe girilebilir ama bunun hesaplamasını iyi yapmak lazım.” diyor. Şu anda fabrikada 60 personel çalıştıran Akkaya, yurtiçi ve yurtdışında hastane, iş merkezleri, oteller, fabrikalar ve depolara aydınlatma projelendirmesi ve satışı yapıyor.

    Talip Pınar ise İbrahim Akkaya’ya girişimcilik eğitimi veren kişi. Eğitimle gelen değişim için Pınar şunları söyledi: “Bir katılımcı 18 defa iş kurmuş ve değişik sebeplerden dolayı işyerini kapatmak zorunda kalmıştı. Aldığı girişimcilik eğitiminden sonra 19. işletmesini 2 yıl önce kurdu ve istikrarla devam ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir