fbpx

Belediye’nin Sosyal Tesisi Tinerci Yuvasına Döndü

Arnavutköy Belediyesi’nin Arnavutköy Merkezi’ndeki ilk ve tek sosyal tesisi olan Kozlar Parkı Allah’a emanet idare ediliyor. Son yılların en büyük illeti olan Bonzai ve Tiner gibi maddeleri kullanan bağımlıların adeta mesken edindiği Kozlar Sosyal Tesisleri ailelere korku dolu anlar yaşatıyor.

Tiner ve Bonzai bağımlılarının yeni evi Madde bağımlılarının cirit attığı Kozlar Sosyal Tesisleri’nde bardağı taşıran son damla ise hafta sonu yaşandı. Kendisinden sigara isteyen madde bağımlısı bir genç tarafından 3 yerinden bıçaklanan genç son anda hastaneye yetiştirilerek ölümden kurtarıldı. Tiner ve Bonzai bağımlılarının mesken tuttuğu, ailelere ve çocuklara korku dolu anlar yaşattığı Kozlar Parkı’na gitmeye korkar olduklarını söyleyen vatandaşlar, “Arnavutköy merkezindeki tek sosyal tesisin bu şekilde sahipsiz bırakılması çok acı bir durum. Ailelerimle gönül rahatlığıyla gelip oturabileceğimiz bu mekan ne yazık ki madde bağımlılarının yuvası olmuş durumda.

Her köşe başında tiner çeken, balli çeken, bonzai içen gencecik çocukları görüyoruz. Parka gelen gençleri ve aileleri dahi tehdit edip rahatsız ediyorlar. Belediye yetkilileri ve emniyet bu sorunu çözmek adına ne yazık ki hiçbir şey yapmıyor” diyerek tepkilerini dile getiriyorlar.

Vatandaş tedirgin

Son olarak geçtiğimiz hafta sonu Kozlar Parkı’na gelerek dinlenmek isteyen bir genç madde bağımlısı bir başka gencin saldırısına uğradı. Kendisinden sigara isteyen gence, sigara kullanmadığını söyleyen S.E adlı genç madde bağımlısı gencin hışmına uğradı. Önce yumrukla saldıran madde bağımlısı genç, S.E’un karşılık vermesi üzerine bıçağına sarılarak S.E’u bacağından 3 bıçak darbesiyle yaraladı ve olay yerinden kaçarak uzaklaştı. Yaralıyı hastaneye yetiştiren arkadaşları S.E’un hayatını kurtardı.

Tuvaletlere demir parmaklıklı önlem

Özellikle akşam saatlerinde Kozlar Parkı’nda bir araya gelen madde bağımlısı gruplara müdahale edemeyen, müdahale etmeye çalıştıkları zamanlarda ise tehdit edilen Sosyal Tesis çalışanları ise diken üstünde çalıştıklarını çevrelerine anlatıyorlar. Özellikle park içerisindeki tuvaletleri kullanan madde bağımlılarından kurtulamayan çalışanlar, çareyi tuvalet kapılarını demir parmaklıklarla kapatarak kapılara kilit vurmakta bulmuş. Parka gelen aileler ise tuvaletleri kullanmak istediğinde tesis çalışanlarından anahtarları emanet olarak alıp, işleri bittikten sonra tekrar kapıyı kilitleyerek anahtarı yine personele teslim etmek zorunda.

Bir parka sahip çıkamıyorlar

Arnavutköy Belediyesi eski başkanlarından Bayram Eminel döneminde yapılarak Arnavutköylülerin hizmetine sunulan Kozlar Parkı’nın işletmesi Arnavutköy Belediyesi tarafından yürütülüyor. Parkın daha cazip hale getirilmesi için çaba sarf edilmeyen tesiste özellikle son dönemlerde madde bağımlısı gençlerin uğrak mekanı haline gelmesine de engel olunamadı. Tesisin güvensizliğinden yakınan mahalle sakinleri emniyet yetkililerini her akşam arayıp ihbarda bulunduklarını, ancak gençlerin düştükleri bu illetten kurtarılması için elle tutulur bir çalışma yürütülmediğini görmekten dolayı da oldukça üzüntülü olduklarını söylüyorlar. Belediye yetkililerini de göreve çağıran vatandaşlar; “Bir tesisi işletemeyecekseniz ve bu halkın güvenle, huzurla vakit geçirebileceği bir ortam hazırlayamayacaksanız bu parkın da burada kalmasının hiçbir anlamı olmayacaktır” diyorlar. Kaynak: haberaktivite.net 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir