fbpx

Başbakan Ahmet Davutoğlu İstanbulda konuştu

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Biz diyoruz ki ‘iktidar olacağız.’ Niye olmak istiyoruz? Millete hizmet etmek için. Onlar diyor ki ‘biz sizi engelleyeceğiz’. Aradaki fark ne biliyor musunuz? Biz siyasetin öncüsüyüz, öznesiyiz. Bizim iddiamız var, bizim hedeflerimiz var. Onlar ise siyasetin nesnesi. Bizim arkamıza takılıp nal toplamaktan başka yaptıkları bir iş yok” dedi.

Davutoğlu, AK Parti İl Başkanlığı’nca Maltepe Etkinlik alanında düzenlenen “Büyük İstanbul Mitingi”nde sözlerine, “İstanbul’u müjdeleyen o yüce Peygambere Salat-ü Selam olsun. O müjdeyle bu mekanı şereflendiren Ebu Eyyüb el-Ensari’ye selam olsun. Müjdeyi hak etmek için ‘Ya İstanbul beni alır ya ben İstanbul’u’ diyen Fatih Sultan Mehmet Han’a selam olsun. İstanbul’u yedi iklime merkez kılan Osmanlı Sultanlarına, Nizam-ı Alem Sultanlarına selam olsun. İstanbul’u çil çil kubbelerle, mescidlerle bezeyen imarımızın üstadı Mimar Sinan’a selam olsun” diyerek başladı.

Şair Nedim’in “Bu şehr-i İstanbul ki bi misl ü behadır / Bir sengine yek pare Acem mülkü fedadır” dizelerini aktaran Davutoğlu, “Şair Nedim’e selam olsun. Sömürgeciler, İslam dünyasına geldiğinde bu diyarı, bu mekanı bütün mazlumların yöneldiği Dersaadet yapan Sultan Abdülhamit Han’a selam olsun. Düşman işgale geldiğinde, gemiler, düşman gemileri İstanbul önlerine geldiğinde ‘Geldikleri gibi giderler’ diyen Gazi Mustafa Kemal’e ve istiklal şehitlerine selam olsun. İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’a selam olsun. Manevi üstadlarımıza selam olsun. Bu topraklarda Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıran daha sonra da hemen önünüzde Yassıada’da şehadete yürüyen Adnan Menderes’e selam olsun. Milletin adamlarına selam olsun. Türkiye’de demokrasi mücadelesiyle ilk sivil cumhurbaşkanımız olan Turgut Özal’a, 28 Şubat’ın savunan adamı, liderimiz rahmetli Necmettin Erbakan Hocamıza selam olsun. Selam olsun bu zor günlerde, bu topraklarda vicdanı, imanı hakim kılmak için büyük bir gayretle tek parti zulmüne direnmiş bütün manevi üstatlara Mehmet Efendi, Sami Efendi Hz., Mahmut Efendi’ye selam olsun. İstanbul deyince aşkla, şevkle, muhabbetle andığımız bu şehrin kaderini değiştiren, bu şehre belediye başkanı olduktan sonra bu şehrin her bir köşesine mührünü vuran kurucu genel başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a selam olsun” diye konuştu.

– “BİZİM İÇİN HER YER TÜRKİYE”

Davutoğlu, bütün bu yolda Kurucu Genel Başkan Erdoğan ile yürüyen, şimdi de kendisiyle dava arkadaşlığı yapan herkesi selamlayarak, “İstanbul bizim için bir aşktır, bir sevdadır. Bunu herkes bilir. Çocukluğumuz Fatih sokaklarında geçti. Adım adım öğrendik İstanbul’un yollarını, manevi dergahlarını” dedi.

Daha sonra okuduğu lise dolasıyla İstanbul’un kalbinde, Babıali’de, İstanbul Lisesi’nde bulunduğunu, Divan Yolu’nda, sahaflarda Osmanlı mirasını gördüğünü, her bir taşını ezberlediğini, her bir taşına aşık olduğunu belirten Davutoğlu, “İstanbul’a benim en büyük hocama selam olsun” ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, İstanbul’un tarihin özeti olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

“Bizi öğrenmek isteyen, İstanbul’a bakacak. İstanbul, bizim kimliğimizin özetidir. Bizi görmek isteyen, İstanbul’a bakacak. İstanbul bizim milletimizin hülasasıdır. Bizi anlamak isteyen, İstanbul’a bakacak. İşte İstanbul. Bir mahşeri kalabalık içinde, bir mahşeri topluluk olarak, yeniden AK Parti’ye, bizim kutlu yürüyüşümüze sahip çıkıyor İstanbul, sana teşekkür ediyorum, seni selamlıyorum İstanbul. Bu benim 41. mitingim. 40 mitingi geride bıraktık. Önümüzde 40 miting daha var. Planlarken dedim ki ‘Arkadaşlar, 41. mitingi İstanbul’da yapacağız’. İşte 41. mitingin 41 kere maşallah topluluğu yüce albayrağımızı açıyor. Şahit olsunlar. Düşünün ve bilin ki aramızdaki fark budur, diğer siyasi partilerle fark budur. Biz son iki hafta içinde Erzurum’da da bu bayrağı dalgalandırdık. Bitlis’te de Muğla’da da Aydın’da da Rize’de de ülkenin her bir köşesinde albayrağı dalgalandırdık. Ama onlar sadece belli bölgelere giderler. Biz bu bayrağı dünyanın her bir köşesinde dalgalandırdık. Çünkü bizim için her yer Türkiye. Onun için şimdi soruyorum, Erzurum burada mı? Hakkari burada mı? Edirne burada mı? Rize burada mı? Muğla burada mı? Konya burada mı? Kayseri burada mı? Türkiye’nin her köşesi burada mı? Ve dahi, Üsküp, Saraybosna, Filistin, Kerkük burada mı? Bugünlerde demokrasi mücadelesi veren Kahire burada mı? İşte davamızın adı budur. Biz her yerde aşkla, sevdayla bu albayrağı dalgalandırıyoruz.”

– “DÖRTLÜ BİR KOALİSYONLA AK PARTİ’Yİ ENGELLEMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Davutoğlu, 2-3 haftadır sürekli olarak muhalefet liderlerine, “Madem ki millete hizmet etme iddiasındasınız, eğer millet size emaneti tevdi etmezse, yani seçimi kazanamazsanız, birinci parti olamazsınız istifa etmeye hazır mısınız?” diye sorduğunu ancak cevap gelmediğini söyledi.

“Ama ben söylüyorum, Aziz istanbul, son 3 genel seçimde bize emaneti veren İstanbul yanımızda mısınız? Arkamızda mısınız? Önümüzde misiniz? Onun için diyorum ki biz iktidar olamazsak ben bu görevi başka bir asıl arkadaşıma devrederim. Fark ne biliyor musunuz?” diyen Davutoğlu, çünkü kazanacaklarını bildiklerini, İstanbul’un desteğinin, duasının arkalarında olduğunu kaydetti.

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ama böyle deyince Kılıçdaroğlu ne dedi? Yine de yuhalamayın, vakti gelince dersini sizden alacak. Daha çok şey soracağız ona, çok şey. Diyor ki ‘Oyumu muhafaza edersem istifa etmem.’ Yani bütün derdi yüzde 25’lerde, 24’lerde kalmak. Devlet Bahçeli de dedi ki ‘Eğer oy kaybetmezsen başarılı sayılırım.’ HDP’nin eş başkanı diyor ki ‘Barajı geçersem başarılı sayılırım.’ Hiçbirisi ‘iktidar olurum’ diyemiyor. Çünkü millete güvenmiyorlar. Peki ne yapmak istiyorlar? Üçü ve arkalarındaki paralel çete bir araya gelip, dörtlü bir koalisyonla AK Parti’yi engellemeye çalışıyorlar. Be ey gafiller. İstanbul bizim arkamızdayken bizi engelleyebilirler mi? Biraz sonra tek tek hangi zorluklardan geçtiğimiz paylaşacağım sizlerle. Allah aşkına milleti arkasına alanları durdurabilirler mi? 7 Haziran’da bunlarda bir ders verecek miyiz? İstanbul, 7 Haziran’da yeni bir fethe hazır mıyız? Niye böyle diyorlar biliyor musunuz? Onların akıl hocaları, yurt dışındaki akıl hocaları, işbirlikçileri diyor ki (AK Parti’yi durdurun, engelleyin)”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir