fbpx

Arnavutköy’de Erzurum rüzgarı

Arnavutköy Erzurumlular Kardeşlik ve Dayanışma Platformu tarafından Erzurum’um yöresel ürünlerini ve kültürel zenginliğini tanıtmak amacıyla düzenlenen “Erzurum Tanıtım Günleri” görkemli bir açılışla başladı.

Halayların çekildiği, Erzurum’a özgü ürünlerin sergilendiği Erzurum Tanıtım Günü adeta festival havasında başladı. Arnavutköy Cumhuriyet Meydanı’nda 3 gün boyunca sürecek olan Erzurum Tanıtım Günleri adeta mini bir Feshane havasında geçecek. Erzurum kültürünün unutturulmadığı, Erzurum’a özgü ürünlerin sergilendiği Cumhuriyet Meydanı’ndaki programın ilk gününde Arnavutköy’de yaşayan binlerce vatandaş, Erzurumluların coşkusuna ortak oldu.

ŞAHİN: AMACIMIZ KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATMAK VE TANITMAK

Erzurum Tanıtım Günleri açılış konuşmasını Arnavutköy Erzurumlular Kardeşlik ve Dayanışma Platformu Başkanı Avukat Sibğetullah Şahin yaptı. Erzurum’un tarihinin kahramanlıklar, mertlikler ve vatanperverliklerle dolu olduğunu söyleyerek söze başlayan Şahin, Arnavutköy’de 30 binin üzerinde Erzurumlu  yaşadığına dikkat çekti. Erzurum kültürünü, kültürel değerlerini yaşatmak, tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak için tıpkı Feshane’de yapılan tanıtım günleri gibi bir programı Arnavutköy’de gerçekleştiriyor olmanın kendileri için büyük bir anlam ifade ettiğini söyleyen Şahin, “Bizler kardeşçe yaşadığımız Arnavutköy’deki tüm Anadolu insanına Erzurum misafirperverliğini, Erzurum sempatisini, Erzurum ör, adet ve geleneklerini tanıtmak adına elimizi taşın altına koyduk ve bugün siz saygıdeğer kardeşlerimizle birlikte bu alanda var olduk. Bugün Arnavutköy’de bir ilki gerçekleştiren Erzurumluların, diğer hemşeri derneklerine de öncü olacağı kanaatindeyim. Amacımız, kardeşlik bağlarımızı güçlendirecek çalışmalara vesile olmaktı, bugün bu coşkulu kalabalıkla da bunu başardığımızı umut ediyorum” dedi.

BALTACI: ARNAVUTKÖY’DE BİR İLK

Erzurum Tanıtım Günleri’nin açılışında bir konuşma yapan Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı, kültürel değerlerin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılmasında bu tür programların önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekti. Baltacı, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Kültür bakımından Erzurumluların kültürünü anlatan, onların değer verdiği şeylerin ne olduğunu anlamamızı temin edecek olan önemli bir organizasyona ev sahipliği yapıyor olmaktan dolayı oldukça mutlu ve gururluyum. Bir ilk olması nedeniyle ilerleyen yıllardaki etkinliklere zemin hazırlayacak olan Erzurumluları ayrıca tebrik ediyorum. 3 gün boyunca Erzurum ve Anadolu’yu yaşayacağız. Bu vesileyle de aslında ne kadar çok ortak yönümüz olduğunu da görmüş olacağız. Bu güzellikleri bizlerle buluşturan Erzurumlular Kardeşlik ve Dayanışma Platformu’nu da ayrıca kutluyorum” dedi

FESTİVAL 3 GÜN SÜRECEK

Arnavutköy Cumhuriyet Meydanı’nda 29 Mart Pazar akşamına kadar sürecek etkinliğin açılış törenine Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı, Ak Parti Arnavutköy İlçe Başkanı Ercan Üner, Arnavutköy’deki Erzurum İlçe ve Köy Dernek Başkanları, farklı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda esnaf, iş adamı ve vatandaş katıldı.

YÖRESEL LEZZETLER DİKKAT ÇEKTİ

Erzurum Baş Bar Ekibi’nin gösterisinin de yapıldığı etkinlikte, vatandaşlara cağ kebabı, kuzu kızartma, kadayıf dolması, ispir kuru fasulyesi, su böreği, kete, ve tulum peyniri gibi, Erzurum’a özgü birçok yöresel lezzet sunuldu. Erzurum’a özgü değerli taşların ve çeşitli giyim eşyalarının bulunduğu standlar da dikkati çekti.

Erzurum’un kültürel yapısı ve geleneklerinin üç gün boyunca sergileneceği etkinliğe, sanatçılar da konserleriyle renk katacak. Arnavutköy’deki 10’a yakın Erzurum derneğinin katkılarıyla gerçekleştirilen kültür buluşmasına vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.8 5 3 26712009

haberaktvite

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir