fbpx

Arnavutköy’de Başkan, usule aykırı ruhsat verdi 5 yıldır binalarını yapamıyorlar

Bolluca Belde Belediyesi’nin Arnavutköy Belediyesi’ne bağlanmadan önce verdiği yapı ruhsatı izinleri, belediye 2009 seçimleri sonrası ortadan kalkınca “yok” hükmünde sayıldı. Eski başkan Bahri Kazankaya’nın seçimlere 2 gün kala dağıttığı yapı ruhsatı izinlerinin geçersiz sayılması sebebiyle  vatandaşlar imar izinleri olmadığı için evlerini 5 yıldır bitiremedi. O dönem ruhsat izni alabilmek için 50 büyükbaş hayvanını satmak zorunda kaldığını söyleyen Hanifi Tekirbaş, “4-5 defa Arnavutköy Belediye Başkanı’nın yanına çıktım. Başkan bana ‘Git hakkını mahkemede ara. Bile bile seni dolandırmışlar. Seçime 2 ay kala ruhsat verilemez.’ dedi.” diyerek çaresizliğini dile getirdi. Kendi binalarına imar yasağı getirilmesine rağmen Bahri Kazankaya’nın da sahip olduğu villaların bitirilmesi ise vatandaşların tepkisini çekiyor.  Bölgede yaşayan insanlar, kamu arazisi olarak bilinen ve daha sonra tapulandırılıp satışı yapılan villaların inşası için bir yandan ormanın yok edildiğini, diğer yandan da su havzasına büyük zarar verildiği görüşünü savundu.

Bolluca Belediyesi tarafından aralarında Hanefi Tekirbaş’ın da bulunduğu çok sayıda kişiye 2009’daki yerel seçimlerden 2 gün önce yapı ruhsatı verildi. Aldıkları izinle inşaat çalışmalarına başlayan Tekirbaş ailesi ve diğer ruhsat sahiplerinin evine Arnavutköy Belediyesi ekipleri gelerek kaçak inşaat yapıldığını tebliğ etti. Bu olay karşısında şaşkına dönen aileler, hak arayışına girdi. Mağdur olanlar, eski belediye ile yeni belediye arasında yaşanan imar anlaşmazlığının kendilerini zarara uğrattığını söylüyor. Ayrıca kendilerine  yaşatılan sıkıntılara rağmen  Bahri Kazankaya’nın Bolluca belediye başkanlığından sonra uzun bir süre Arnavutköy belediye başkan yardımcılığı görevini yürütmesi de vatandaşların tepkisine yol açtı. Ancak aradan geçen zamana rağmen vatandaşların mağduriyetleri giderilmiş değil. Hanefi Tekirbaş, “Bahri Kazankaya hakkında soruşturma açılmasına ne hikmetse izin verilmiyor. Bu kişi ya İçişleri Bakanlığı, vilayet ve İBB tarafından korunuyor. Bu yüzden mahkeme süreci de sekteye uğramış durumda. Hakkımızı savunacak bir merci bulamıyoruz karşımızda.” diyor. Tekirbaş, Kazankaya’ya sürekli ulaşmaya çalıştıklarını; ancak hiçbir şekilde olumlu dönüş yapmadığını söyledi.

Hem havalimanı hem de Kanal İstanbul’un geçeceği güzergâha yakın olan Bolluca’da vatandaşların mağduriyetleri devam ederken, Bahri Kazankaya’nın da sahip olduğu villaların yapımı su havzalarından ormanlık alanlara doğru devam ediyor. Çelişkiler yumağında devam eden mağduriyetin çözümünden umudunu kesen vatandaşlar, ellerindekilerin de alınacağından korkarak 4 yıl sonra sessiz kalmayı tercih ediyor.

Kaynak : zaman.com.tr

http://www.zaman.com.tr/bolge-haberleri_baskan-usule-aykiri-ruhsat-verdi-5-yildir-binalarini-yapamiyorlar_2260921.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir