fbpx

Arnavutköy Muhtarları Cumhurbaşkanlığında

Muhtarlar Cumhurbaşkanlığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın misafiri oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan muhtarlarla yapılan 2. toplantı da muhtarlar dernek başkanlarıyla bir araya geldi. Erdoğan, dernek başkanlarının ardından belirli zamanlarla mahalle muhtarlarını Cumhurbaşkanlığında ağırlıyor. Arnavutköy Muhtarları da Cumhurbaşkanın davetlisi olarak belirli zamanlarda Cumhurbaşkanlığındaki programa katılıyor. Programda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kendi dönemlerinde muhtarlara belediyelerin daha fazla destek verdiğini söylemesi üzerine muhtarlar bazı belediyelerin yeterli desteği sunmadığını ifade ettiler. “Belediyelerimizin muhtarlara destek olmasının yolunu açtık” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında, “Başbakanlığım dönemimde millete yüz yüze hizmet sunan mahalli idarelere büyük önem verdim. Muhtarlarımızın yetkisini arttırdık. Şimdide yeni iç güvenlik yasasıyla evlendirme yetkisi getiriyoruz. Benim en ücra köşedeki elim ayağım siz muhtarlarımız olmalıdır. 2005 yılından itibaren, belediyelerimizin muhtarlara destek olmasının yolunu açtık. Biz muhtarlarımızla milletimizden aldığımız güç ile çalışmayı sürdüreceğiz. Bizim insanımız onurludur, gururludur. Evinde yakacak odunu olmadığı halde kapısını kapatır. Sizler onları bulup ilgili makama bildirmelisiniz. Mahallesinde hangi evin bacası tütüyor, hangi evin tütmüyor bilmeyen muhtar benim nazarımda görevini layıkıyla yapmıyor demektir.

muhtarlar2

Kritik görevler üstlenen muhtarlarımızın buna layık imkanları olmasını bekliyorum. 78 milyon nüfusuyla kardeşlik dinamiği altında Türkiye’nin birliği beraberliğini hep beraber sağlamak zorundayız. Muhtar korkarsa Türkiye biter. Cumhurbaşkanlığı makamına bu ülkenin muhtarları gelememişti. Şimdi hepsini burada ağırlayacağız. Burası Cumhurbaşkanlığı külliyesi. Bir tarafta kongre merkezi inşaatı devam ediyor. Camimiz yapılıyor. Bunların hepsi halkımıza açık. Cumhurun başkanı cumhurla el ele olacak bundan kimse rahatsız olmasın. Biz bu millete layık olanı yaptık, yapıyoruz ve en ince hassasiyet içinde projelerimizi gerçekleştiriyoruz. Milletin iradesine karşı olanlar için muhtarla Cumhurbaşkanı, 21 oyla 21milyon oy arasında hiçbir fark yoktur. Milletin tercihine saygı göstermeyi öğreneceksiniz. Ne olacak bu mahalle muhtarı, köy muhtarı diyemezsiniz. Seçilmişe saygı duyacaksınız. Büyük milletlerin büyük dertleri olur. Aynı zamanda büyük hedefleri, büyük vizyonları olur. Başkanlık sisteminin Türkiye’yi şaha kaldıracağına inanıyorum. Mevcut sistem artık dar geliyor. Yol yapıyoruz millete. Yolu yapan iş makinelerini yakanlardan daha büyük yolsuz kim olabilir” dedi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının ardından muhtarlara yemek ikramında bulunuldu.

muhtarlar-cumhurbaşkanlığı1

İşte destek olan ve olmayan belediyeler;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuşmasının ardından belediyelerin muhtarlıklara destek yapıp yapmadığı gündeme geldi. Bazı ilçe belediyeleri muhtarlıkların elektrik, internet, doğalgaz, su faturalarını ödüyor. Bunun yanı sıra muhtarların sekreter maaşlarını karşılıyor. Bazı ilçe belediyeleri ise muhtarlıklara maddi destek sağlıyor. Ak Parti İstanbul İl Başkanlığının isteği üzerine İstanbul Muhtarları Dayanışma Derneği muhtarlara destek olan ve olmayan belediyeleri araştırdı. O sonuçlara göre; Ataşehir, Bağcılar, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Sarıyer, Eyüp, Şişli, Üsküdar belediyeleri muhtarların elektrik, su, doğalgaz, internet faturalarının yanı sıra personel maaşlarını karşılıyor. Beylikdüzü, Çekmeköy, Güngören, Pendik, Silivri, Sultanbeyli, Tuzla belediyeleri ise muhtarlıklara maddi destek sağlıyor. Ümraniye ve Küçükçekmece personel maaşlarını, Zeytinburnu, Çatalca, Esenler, Büyükçekmece ve Beykoz belediyeleri ise sadece muhtarlıkların faturaları karşılıyor. Adalar, Avcılar, Bahçelievler, Beykoz, Sultangazi, Esenyurt, Fatih, Sancaktepe, Şile belediyeleri muhtarlıkların fatura ve personel giderlerini karşılamıyor.

muhtar

Başkan Baltacı muhtarlara söz verdi

Arnavutköy Belediyesi ise önümüzdeki aydan itibaren muhtarların fatura giderlerini karşılayacak. Arnavutköy Belediye Başkanı A. Haşim Baltacı ile muhtarlar geçtiğimiz günlerde Nokta Tesisleri’nde toplantı yaparak sorunlarını dile getirdiler. Fatura ve sekreter giderlerin belediye tarafından karşılanmasını isteyen muhtarlar başkan Baltacı’dan destek istediler. Arnavutköy Belediye Başkanı A. Haşim Baltacı muhtarlıkların elektrik, su, doğalgaz ve internet faturalarını önümüzdeki aydan itibaren belediye tarafından ödeneceğinin sözü verdi. Arnavutköy Muhtarlar Dernek Başkanı Hayri Pekçetin’in bir çok ilçe de olduğu gibi sekreter maaşlarının da belediye tarafından ödenmesini istemesi üzerine Başkan Baltacı, personel maaşlarını ilerleyen zamanlarda değerlendirdikten sonra destek olabileceklerini belirtti. /Arnavutkoyhaberleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir