fbpx

Akçal’ın Ataması Durduruldu.

İstanbul Emniyeti’ndeki polis müdürleri atamalarında ilk yürütmeyi durdurma kararı çıktı.İdare mahkemesi, Hakkı Akçal hakkındaki atama kararını durdurdu.

17 Aralık yolsuzluk operasyonu sonrası onlarca polis müdürü görevden alınmıştı. Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü Hakkı Akçal da görevden alınanlar arasındaydı. Akçal’la ilgili ikinci atama Arnavutköy Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne gönderilmesiyle oldu. Akçal, avukatı aracılığıyla “yürütmeyi durdurma” talebiyle İstanbul 4. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Başvuruyu değerlendiren mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mahkeme verdiği kararında,  “Davalı idarelerin savunması ve ara kararı cevabı alındıktan ya da kanuni savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçtikten sonra yeniden bir karar verilinceye kadar (davacının branşı itibariyle gördüğü -kritik- kamu hizmetinin yürütülmesinde ortaya çıkabilecek aksaklık ve arızalar göz önüne alındığında uygulanmakla etkisi tükenecek nitelikte görülen) dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir” dedi.

Mahkeme kararında Akçal’ın talebi de özetlendi. Talepte, “İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde terörle mücadele branşında 3. sınıf emniyet müdürü rütbesi ve şube müdürü unvanı ile görev yapmakta olan davacının hizmet gereği sebebiyle İstanbul Arnavutköy Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde geçici olarak görevlendirilmesine ilişkin 03.01.2014 tarihli ve 154491 onay sayılı İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü işleminin sebep unsuru yönünden hukuka aykırı olduğu, keyfi saikle ve siyasi amaç güdülerek işlem tesis edildiği ayrıca davacı hakkında açılmış bir soruşturmanın ve disiplin cezasının bulunmadığı ileri ileri sürülerek iptali ve yürütmenin durdurulması istenilmektedir.” denildiği belirtildi.

DEPREM SÜRÜYOR

İstanbul merkezli 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ardından Emniyet Müdürlüklerindeki değişiklikler sürüyor. İki hafta önce Hulusi Çelik’in yerine Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’ne atanan Levent Yarımel’in isteğiyle, il genelinde birçok müdürlerin yerleri değişti.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nde, aralarında ilçe emniyet müdürleri ile şube müdürlerinin de bulunduğu birçok müdür ve amirin görev yerleri değiştirildi. Körfez İlçe Emniyet Müdürü Ali Rıza Asayiş Şube Müdürlüğü’ne, Asayiş Şube Müdürü Uğur Eldemir Derince İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne, Derince İlçe Emniyet Müdürü Cenk Özmen Körfez İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Trafik Tescil, Cengiz Topel Havalimanı, Yabancılar Şubesi, Personel ve Bütçe Şube Müdürleri de başka görevlere atandı. Müdürlerin değişiminin ardından amir rütbesindeki birçok polisin de görev yerinin değişeceği belirtildi.

VALİLİK’TEN AÇIKLAMA

Kocaeli Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görevli bazı personelin, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11’nci maddesi ile “Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Branşlı Personel Yönetmeliği”nin 8’inci maddesine istinaden hizmet gereği farklı birimlere atanmalarının uygun görüldüğü belirtildi.

Açıklamaya göre yer değişikliği yapılan şube ve ilçe emniyet müdürleri ile müdür yardımcıları ve atandıkları görevler şöyle :

“Bütçe Şube Müdürü Ercan Tarran Personel Şube Müdürlüğüne, Trafik Tescil Şube Müdürü Şaban Beşer Yabancılar Şube Müdürlüğüne, Yabancılar Şube Müdürü Hüseyin Tanrıkulu Havalimanı Şube Müdürlüğüne, Havaalanı Şube Müdürü Burhan Saka Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne, Körfez İlçe Emniyet Müdürü Ali Rıza Güney Asayiş Şube Müdürlüğüne, Derince İlçe Emniyet Müdürü Cenk Özmen Körfez İlçe Emniyet Müdürlüğüne, Asayiş Şube Müdürü Uğur Eldemir Derince İlçe Emniyet Müdürlüğüne, Personel Şube Müdür Yardımcısı Ahmet Şahin Bütçe Şube Müdürlüğüne, Hassas Bölgeleri Koruma Şube Müdür Yardımcısı Erkan Gürbüz TEM Şube Müdür Yardımcılığına, KOM Şube Müdür Yardımcısı Şenol İleri İzmit İlçe Emniyet Müdür Yardımcılığına, İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Murat Özdoğan Özel Güvenlik Şube Müdür Yardımcılığına, İzmit İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Mücahit Keskin Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcılığına, Personel Şube Müdürü Cabir Yeşiltaş Personel Şube Müdürlüğü emrine.”

(DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir