Yeni KHK’ye bir tepki de Arnavutköy’den

0
333
views

Arnavutköy Belediyesi’nin Milliyetçi Hareket Partili Meclis Üyesi Av. Muharrem Yaman, MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin tam destek verdiği yeni KHK’ya yönelik eksik gördüğü durumlar ile ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu.

Arnavutköy Belediyesi’nin Milliyetçi Hareket Partili Meclis Üyesi Av. Muharrem Yaman, MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin tam destek verdiği yeni KHK’ya yönelik eksik gördüğü durumlar ile ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu.

Son günlerde ülke gündemine oturan Kanun Hükmünde Kararneme ile ilgili tepkiler ve destekler devam ediyor.  696 sayılı KHK ile; “darbe girişimi ve terör eylemlerinin bastırılması için hareket eden sivillere cezai sorumsuzluk” getirilmesine karşı bir eleştiri de avukat olan MHP’li Meclis Üyesi Muharrem Yaman’dan geldi.

Arnavutköy Belediye Meclis Üyesi Yaman, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bir devleti ayakta tutan en önemli unsurun adalet dağıtmak olduğuna dikkat çekti. FETÖ tutuklularının mahkemede tek tip kıyafet giyecek olmasına da değinen Yaman, hakim karşısına tek tip kıyafetle çıkacak her kişinin direkt suçlu ilan edileceğini söyledi. Yargının baskı altında olacağına da dikkat çeken Yaman’ın o paylaşımında şu ifadelere yer verildi;

“Bir devleti ayakta tutan kim olursa olsun bedeli ne olursa olsun adalet dagıtmaktır.Kimse hukukun üstünde değildir .Suç şüphesi olan herkes hukukun önüne çıkarılmalı suçluysa cezasını çekmeli masumsa bunu hukukla teyit ettirmelidir.Hukuk Fakültesinde bize öğretilen hukukun temel kaidesi bir kimseye mahkeme sen suçlusun arkadaş deyinceye kadar o kişinin masum olduğunun varsayılmasıdır.Yine kanunun suç olarak tanımlanmış olduğu bir fiili işlemiş olabileceğinden şüphelenilen hiç kimseye de senin mahkemeye cikmana gerek yok sen masumsun diyemezsiniz.Böyle bir kisiye de ancak mahkemeler sen masumsun diyebilir. Henüz mahkemenin sen suçlusun arkadaş demediği bir kişiyi tek tip elbise ile hakim önüne çıkarmak o kişiyi hakimin nazarında potansiyel suçlu ve ceza verilecek kişi konumuna sokabilir ve hakimin önündeki delilleri objektif olarak değerlendirmemesine yol açabilir .Bu ülkeye ihanet eden kişi kim olursa olsun hak ettigi ceza verilmelidir .Devletin görevi ayni zamanda kişinin yargılanması sırasında propaganda yapmasina da engel olmaktir.Adalet henüz mahkemenin sen suçlusun arkadaş demediği kişiye tek tip elbise giydirilerek gelmez. Tek tip elbisenin giydirildigi kişilerden birisi dahi ya masumsa ve sırf bu elbiseden dolayı hakim manevi baskı altında kalıp ceza verirse ne olacak .Bırakın yargılamayı ve adaleti hakimler ve mahkemeler dağıtsın bu işi siyasetin dışında tutalım.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here