fbpx

Türkiye’nin 3.Büyük Köprüsünde Son 6 Metre

İstanbul’da bulunan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri’nden sonra Türkiye’nin 3. büyük köprüsü olan Nissibi Köprüsü’nün iki yakasının birleşmesine sadece 6 metre kaldı.

 

Atatürk Baraj Göleti üzerine kurulan, Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır’ı birbirine bağlayacak Nissibi Köprüsü’nde sona gelindi. Altı metre uzunluğundaki son segmentin yerleştirilmesiyle köprünün iki yakası birbirine kavuşacak.

Projesini Türk mühendis ve mimarların ‘Gergin Eğik Kablo Askılı Köprü’ tipinde hazırladığı Nissibi Köprüsü, modern ve çağdaş görünümüyle göz kamaştırıyor. Orta açıklığı 400 metre olan köprünün toplam uzunluğu 610 metreden oluşuyor. 96 metre yüksekliğinde pilonları, 24 buçuk metre genişliği olan köprü Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır’ı birbirine bağlayacak.

Son segmentin Aralık ayı içerisinde montajlanmasının ardından yayaların geçiş yapabileceği köprünün, aydınlatma ve asfaltlama gibi işlemlerinin iki ay süreceği ve iki ay sonra araç trafiğine açılacağı belirtiliyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde olduğu gibi Nissibi Köprüsü’nde de mastik asfalt uygulaması yapılacak. Köprünün açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapması bekleniyor.

“DOĞU İLE BATIYI NİSSİBİ BAĞLANACAK”

1992 yılında Atatürk Barajında su tutulmasıyla birlikte Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır’ı birbirine bağlayan yol ve köprü sular altında kaldı. Doğu ile batı illerinin bağlantısını sağlayan yolun sular altında kalmasının ardından bölge halkı ekonomik ve kültürel kayıplar yaşadı. Baraj göleti nedeniyle bölgede ulaşım ilkel feribotlarla sağlanmaya başladı. Özellikle kültürel ve ekonomik bağları bulunan Kahta ve Siverek ilçeleri başta olmak üzere bölge halkı ekonomik anlamda mağduriyet yaşadı.

Atatürk Barajının suyunun tutulmasından tam 20 yıl sonra Dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimat sonrasında, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından 26 Şubat 2012’de atıldı. Hakkari, Bitlis, Siirt, Şırnak, Batman, Mardin, Van, Diyarbakır illerinin Adıyaman üzerinden batı illerine olan ulaşımı sağlanacak. Köprü ile birlikte ‘çıkmaz sokak’ olan Adıyaman’ın, yolu açılacak. Diyarbakır’dan Kahta ilçesine mesafe 110 kilometre kısalacak.
Bölge halkı yapılacak olan Nissibi Köprüsü’nün bölge için çok önemli olduğuna dikkat çekerek, yıllardır yaşanan mağduriyetin son bulacak olmasından dolayı mutluluklarını ifade ettiler.

Türkiye’nin 3. büyük köprüsünün Siverek-Kahta arasına yapılıyor olmasının devletin bölgeye verdiği önemi gösterdiğini vurgulayan bölge halkı, ‘çözüm süreci’ ile birlikte bölgede yaşanan olumlu gelişmelerin ekonomik katkı sağlayacağına vurgu yapıyor.

Yörenin tarih ve kültür turizmi açısından yüksek potansiyeli, Nissibi Köprüsü’nün yapılması ile büyük bir ivme kazanacak ve köprü bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasına büyük katkılarda bulunacak.

“80 MİLYONA MAL OLAN KÖPRÜ 10 YILDA KENDİNİ AMORTİ EDECEK”

Karayolları 9. Bölge Müdürü Şamil Gülen, Nissibi Köprüsü’nün 80 milyon TL’ye mal olduğunu ancak 10 yıl içerisinde ülke bütçesine bu paranın gire döneceğinin altını çizdi.  Vatandaşların ulaşım mağduriyetinin giderileceğini belirten Şamil Gülen, “Fırat Nehri üzerindeki Atatürk Barajından dolayı Diyarbakır-Siverek-Kahta-Adıyaman yolumuz yıllar önce intikaya uğradı. Ulaşım ilkel feribotlarla gündüz, belli aralıkla sağlandı. Bir vatandaşımız Siverek’ten Kahta’ya gidecekse en az yarım saat bazen 1 saat bekliyordu. Böyle olunca Adıyaman’a gidenler, Siverek-Bozova üzerinden yolunu uzatarak gidiyordu. Bu hem trafiği aksatıyor hem de zaman kaybına neden oluyordu. Vatandaş ciddi sıkıntıyla karşılaşıyordu.

Tamamen Türk mühendis ve mimarları tarafından hazırlanan köprünün 2012 yılında temeli atıldı ve köprüde sona gelindi. Son bir segment kaldı. İnşallah Aralık ayının 20’sinden sonra onunda montajı yapılacak ve trafik yaya olarak sağlanabilecek. Asfalt ve aydınlatma iki ay sürecek ve muhtemelen ilk baharın öncesinde taşıtlara burayı açacağız. Buradaki avantajımız Diyarbakır’dan Kahta’ya giden vatandaşımız 110 kilometre daha az mesafe alacak. Zaman açısından bir buçuk saat süre kazanacak. Adıyaman’a giden sürücünün ise en az 45 kilometre mesafesi kısalacak.

Biz burayı 80 milyon TL’ye mal ettik. Bu 80 milyon 10 sene içerisinde akaryakıt ve diğer girdilerle beraber ülke bütçesine geri dönecek. 10 senenin sonunda artıya geçecek. Buradaki tarihi yerler gezilebilecek. Kör nokta olan, ölü nokta olan ulaşım yeri aktif hale gelecek. Vatandaşımızın burada ulaşımdan dolayı mağduriyeti giderilecek” dedi.

İha

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir