fbpx

TOKİ’den Arnavutköy’e dev yatırım!

İstanbul’un projelerle anılan ilçesi Arnavutköy’de yeni bir proje daha hayata geçiyor. İçerisinde belediye ve meclis binası, hükümet konağı, emniyet müdürlüğü, kültür ve sanat merkezi, sağlık tesisi, nikah ve düğün sarayı, alışveriş ve ticaret merkezlerinin yer alacağı Arnavutköy ve Ytokiaşam  Merkezi i’nin ilk etabının temeli atıldı. Proje, Cumhuriyet döneminde yapılan en büyük camilerden biri olan Taşoluk Yeşil Cami’nin yanında gerçekleştiriliyor.
Proje hakkında bilgi veren Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı, ilçelerinin önemli projelere ev sahipliği yaptığını açıkladı. “Bu proje bizim hayalimizdi” diyen Başkan Baltacı, “Arnavutköy; her geçen gün farklılaşan, güzelleşen önemli projelere ev sahipliği yapan, gerek ilçe ve büyükşehir belediyemiz gerek hükümetimiz tarafından ve gerekse özel sektör tarafından birçok hizmetle donatılan güzel, gelişen bir ilçe. Bu projede sadece temeli atılan dev kompleks bulunmuyor. Burada bütün hayatın, aynı zamanda sosyal hayatın şekillenebileceği bir alan inşa ediyoruz. Yan tarafımızdaki arazi de bir üniversite arazisidir. İşte bu alanlarda geleceğin Arnavutköy’ünü inşa etmeyi arzuluyoruz. 2. Etap’taysa Emniyet Müdürlüğümüz ve Kaymakamlık binamızı inşa edeceğiz. Bunu da İçişleri Bakanlığımızdan takip ediyoruz. İnşallah 2015 yılı içerisinde temel attırmaya gayret ettireceğiz. Burası aynı zamanda yüzde 60’ı yeşil alan olarak ortaya çıkacak bir yer olacaktır. Arnavutköyümüze hayırlı uğurlu olsun” dedi.
“200 trilyonluk yatırım”
TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ise, “Yapılacak bina, özel hastane ve ticaret alanlarının hizmete girmesiyle birkaç yıl içerisinde Arnavutköy’e 200 trilyon liraya yakın bir yatırım gerçekleştirilecek.” diye konuştu.
TOKİ Başkanı Turan, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Arnavutköy’ün nereden nereye geldiğini ilk önce burada yaşayan vatandaşlarımız biliyor. Ancak yaklaşık beş yıl önceki toplantılarımızda neler konuşulduğunu çok iyi hatırlıyoruz. Sokaklarda su kanalları ile ilgili ciddi sorunlar vardı. Hamd olsun bu sorunlar aşıldı.”
Projenin, belediye hizmeti olarak en ciddi yatırımlardan biri olduğuna vurgu yapan TOKİ Başkanı, “Burada yapılacak tesisin toplam yatırım miktarı yaklaşık 200 trilyon liraya yakındır. Kolay bir yatırım değil. Yani belediye bütçeleri ile kıyaslandığında yıllarca elde edilmesi zor bir yatırımdır. Arnavutköy önümüzdeki on yıllara çok daha farklı hazırlanacak. Bu çok önemli bir vizyon projesidir. Proje çevre ile dost, insan ile barışık çevreyi çok baskı altına alabilecek bir proje de değildir. İmar yoğunluğu çok olan bir proje de değildir. Bu da ayrıca sevindirici bir durum.” dedi.
Projenin hayata geçirilmesinde Belediye Başkanının emeğinin çok fazla olduğuna dikkat çeken Mehmet Ergün Turan, “Benden önce imzalar atılmış ciddi bir proje. Ciddi bir yatırım. Emeği geçecek personelimize, Belediye personeline, şantiyenin yapımını sağlayacak müteahhidimiz başta olmak üzere şantiyede görev alacak mühendis, işçi ve çalışan tüm arkadaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
83 bin metrekare üzerinde 12 kompleks
Toplam 110 bin metrekare kapalı alan olarak planlanan projede, 800 araçlık kapalı otopark olacak. Proje alanının 50 bin metrekaresi, meydan ve gezinti alanlarının olduğu peyzaj alanı olarak düzenlendi.
1. Belediye Hizmet ve Meclis Binası (22 bin metrekare ve 123 araçlık otopark)
2. Kültür Merkezi ve Tiyatro Salonu (23 bin metrekare ve 183 araçlık otopark)
3. Nikah Salonu (5 bin 600 metrekare ve 24 araçlık otopark)
4. Kaymakamlık Binası (13 bin 500 metrekare)
5. Emniyet Müdürlüğü Binası (4 bin 500 metrekare)
6. Özel Hastane (11 bin metrekare ve 85 araçlık otopark)
7. Altı Adet Ticari Ünite (32 bin metrekare ve 386 araçlık otopark)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir