fbpx

Nargile Kafeler Kapatılıyor

Sigara tüketimine karşı alınan önlemlerin ardından şimdi de nargileye ayar geliyor. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı çalışma kapsamında sigara kadar tehlikeli olan nargile tüketiminin önüne geçilmesi planlanıyor. Bu kapsamda ilk olarak, ‘yalnızca nargile satışı yapan’ kafelerin kapatılması gündeme geldi. Sağlık Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre son 5 yılda aromalı nargile tüketiminin ciddi şekilde artması sonucu, nargilenin insan sağlığı üzerindeki etkisi hakkında çalışma başlatıldı. Bir sigara paketinin verdiği zararın, bir nargile tüketiminden alındığı sonucu ortaya çıkınca bakanlık harekete geçti.

Şişelerde amblem olacak

Yapılan çalışma kapsamında sigara için alınan tüm yasaklar nargile için de geçerli olacak. Nargile tüketiminin önüne geçilmesi üzerine hazırlanan raporda firmalar, tüm tütün ürünleri gibi nargileyi de, bayilere ve tüketicilere, teşvik, hediye, eşantiyon, promosyon, bedelsiz veya yardım olarak dağıtamayacak. Nargilenin perakende satışında ise aynı sigarada olduğu gibi şişelerin üzerine ‘sağlığa zararlıdır’ resimleri ve yazıları olacak. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK) ‘Nargilelik Tütün Mamulü İçilen İşyerine Ait Alan/Alanlara Sunum Uygunluk Belgesi Verilmesi ile Bu Yerlerin İşletilmesinde Uyulması Gerekli Hususlar Hakkında Tebliği’ne göre kapalı alanlarda nargile tüketimi yasak. Ancak birçok işletme bu yasağı çiğniyor. Nargile kafelerin neredeyse tamamı kapalı alanda nargile tüketimine izin veriyor. Ayrıca aynı tebliğe göre nargile kafelerin okullara en az 200 metre uzaklıkta kurulması gerekiyor. Ancak okulların etrafında, öğrencilerin rağbet ettiği birçok işletme bulunuyor.

Galataport projesi kapsamında Tophane yıkılıyor
İstanbul’un en meşhur nargile kafelerinin yer aldığı Tophane’de nargile dönemi sona eriyor. Doğuş Holding’in kazandığı Galata Port ihalesi kapsamında yıkılacak olan nargile kafelere ‘boşaltın’ uyarısına rağmen işletmeler karara uymamakta ısrar ediyor. Bölgede bulunan 15 nargile kafenin işletmecileri henüz taşınmak için yer bulamadıklarını ve verilen sürenin çok kısa olduğundan şikayet ediyor. Doğuş tarafı ise kafelerin tamamen boşaltılması için bu ayın sonuna kadar işletmelere süre verdi.
Fatih Terim’in takımı 5 günde 53 adet sattı
Ramsey, perakendede dijital alanda bir ilki gerçekleştirerek tüm akıllı cihazlardan ve dijital ekranlardan ulaşılabilen sanal gardırop ‘Gardırobum’ uygulamasını tüketicilerle buluşturdu. Müşterilerin internet üzerinden istediği Ramsey ürünlerini kombin yapma ve bu ürünleri satın alma imkanı sağlayan proje, kişiye özel sanal gardırop sahibi olma fırsatı sunuyor. www.ramsey.com.tr adresi üzerinden ulaşılabilen Gardırobum uygulamasında Fatih Terim’in kızı Buse Terim’de kombin önerilerinde bulunuyor. Ramsey İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Doğan, Buse Terim’in babası Fatih Terim için hazırladığı kombinin 5 günde 53 adet sattığını belirterek “Buse Terim’in kombinleri çok ilgi görüyor. Bu proje satışlarımızı ciddi ölçüde artırdı. 1.5 ay gibi kısa bir sürede 12 bin kişi uygulamamızı kullandı. Hedefimiz bu sayının yıl içinde 100 bini aşması” dedi.
Shopping Fest satışları katladı
ShoppIng Fest ile birlikte belli bölgelerde satışları ikiye katladıklarını belirten Hüseyin Doğan “Turistlerin gittiği bölgelerde satışlarımız normalin 2 katına çıktı. Normal mağazalarımızda yıllık büyümemiz yüzde 20 civarında. Ancak yabancı müşterilerimiz ilgi gösterdiği mağazalarda büyümemiz yüzde 45 civarında. Haziranda ciromuzu geçen hazirana göre 2’ye katladık. Bunda Shopping Fest ve Babalar Günü’nün de etkisi oldu” dedi.
Emlak vergisini kimler geri alabilecek?
Türkiye’de emekli (çalışmayan), hiçbir geliri olmayan (işsiz), engelli, ev hanımı ve brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olan vatandaşlar; emlak vergisinden muaf tutuluyor.  Ancak bu muafiyetten haberi olmayan birçok kişi halen emlak vergisi ödemeye devam ediyor. Maliye Bakanlığı’nın 24 Mayıs tarihinde yayınladığı bir özelge ile geriye dönük emlak vergilerinin geri alınmasının önünü açıldı. Vergi ödeme zorunluluğu olmayan ancak haberi olmadığı için emlak vergisini ödeyen mükellefler 2009 yılına kadar geriye dönük emlak vergilerini geri alabilecek. Emlak vergilerinin geri alınabilmesi için belediyelerin emlak vergisi birimine durumu anlatan bir dilekçe yazılması isteniyor.
AVM’lerden vatandaşa ‘Outlet’ oyunu
Son dönemde birçok alışveriş merkezi (AVM) iş yapamadığı için ‘Outlet’ tabelası asmaya başladı. Fabrikadan halka satış anlamına gelen bu outlet AVM’lerinde ucuz ürün satıp satmadığını araştırdık. Sezon ürünlerini satan bir AVM ile outlet AVM arasında ne model, ne de fiyatta bir fark olmadığı ortaya çıktı. Müşteri çekmek için yapılan indirimler bu AVM’lerin yanlızca tabelalarında kaldı. Yaptığımız araştırmada tekstilde söz sahibi olan bir markanın outlet ve sezon mağazasındaki fiyatları karşılaştırdık. Sezon mağazasında bulunan tüm ürünlerin outlet mağazasında da bulunduğunu ve fiyatların aynı olduğunu gördük. Oysaki AVM yönetim kurallarına göre bir mağaza outlet kurulduysa, ürünlerin sezon sonu veya ihraç fazlası kısımları, mağazada satılan malların yüzde 80’inin oluşturmak zorunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir