fbpx

Greif işçileri gözaltına alındı !!!

2 aydır eylem yapan Greif işçilerine gözaltı…

istanbul Hadımköy’de Greif çuval fabrikasında 2 aydan beri eylem yapan işçilere Çevik Kuvvet ekipleri sabah erken saatlerde müdahalede bulundu. Operasyon kapsamında 91 işçi gözaltına alındı. Gözaltına alınan işçilerden 71’i serbest bırakıldı, 20’si savcılığa sevk edildi. Sabahki operasyon sırasında fabrika çatısına çıkan 12 işçinin bekleyişi ise sürüyor. Av. Gökmen Yeşil, çatıdaki işçilere, su, yiyecek benzeri hiçbir şeyin verilemediğini söyledi.

Çevik Kuvvet ekipleri, toplu sözleşmede işverenle anlaşamadıkları için yaklaşık iki aydır Hadımköy’deki Greif fabrikasında üretimi durdurarak, eylem yapan işçilere, sabah saatlerinde müdahale etti.

Müdahalede 91 kişi gözaltına alındı. Müdahale sonrası gözaltına alınan işçiler Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi. İşçiler daha sonra Emniyet’e götürüldü. 71 işçi emniyetteki sorgularının ardından serbest bırakıldı. Gözlaltındaki 21 işçi ise Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevkedildi.

179a57cdadf9ae80_480x270

‘HER ŞEYİ GÖZE ALMIŞLAR’

HDP’li vekil Levent Tüzel de işçilere destek eylemine katıldı. Gazetecilere açıklama yapan Tüzel, “Çatıdaki işçi arkadaşlarla görüştüm. 12 arkadaş yukarıda. Tabii istedikleri ortada. Gözaltındaki arkadaşlarının bırakılması ve  patronun hiçbir şekilde kendilerinden şikayetçi olmadan anlaşmaya varmak istediklerini, aksi takdirde oradan inmeyeceklerini her türden şeyi göze aldıklarını söylüyorlar. Genç arkadaşlar kalp ve tansiyon hastası olan da var. En küçük müdahalede  her şeyi göze almış durumdayız diyorlar. Özellikle de işçi temsilcileri olan arkadaşlar gelmeden, onlar indirirler bizi diyorlar. Biz işveren temsilcisi ve fabrika müdürü ile de görüştük. Aslında 60 günlük direniş devam ettiği sürece de diyalog içinde olduk, sözleşme sürecinin işçilerin istediği şekilde sonuçlanması için . Aslında hafta başına kadar da bu yönde protokol hazırlama aşamasındaydık. Ancak bu sabah işgal var diyerek mahkemeye yapılan başvuru neticesinde polisin müdahalesi bütün bu şeyin geriye gitmesine yol açtı. Burada işçinin ekmek, hak mücadelesine bu tarzda müdahale edilmesini biz doğru bulmuyoruz. Son derece kötü olumsuz tablo ortaya çıkmış durumda” diye konuştu.

14846_36254_10042014095623

”İHTİYAÇLARI KARŞILANMIYOR”

İşçilerin avukatı Bülent Şimşek ise 3 avukat arkadaşıyla çatıdaki işçilerle görüştüğünü ifade ederek “İhtiyaçları karşılanmıyor. Engel olunacağı polis amirleri tarafından bize iletildi. Bir defa bu durumun aşılması  gerekiyor. En temel ihtiyaçların karşılanması konusunda çağrımızı ilettik. Takipçisi olacağız” diye konuştu.

ABD’li çuval üreticisi Greif Çuval ile DİSK’e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi sonuçsuz kalınca, Hadımköy’deki fabrikada çalışan 600’e yakın işçi Şubat ayında greve gitmişti. İşçilerin fabrikayı işgalinin ardından Greif önce 135 işçinin iş akdini feshetti, daha sonra fabrikayı kapatma kararı aldı.

Greif’teki grev 2 aydır devam ediyor. İşçiler ile fabrika yönetimi arasında uzun süre devam eden görüşmelerden sonuç alınamamıştı.

Greif İşçisinin Facebook’ta Yayınlamış olduğu bir kare

gozalti

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir