fbpx

Dünya devi Greif, Türkiye’de bir ilke imza attı

Geçtiğimiz yıl, inşa edilen eylemler ertesi Hadımköy’deki fabrikasını kapatan, Türkiye’den çıkma hazırlığı yaptığı belirtilen Greif çuval bir ilke imza attı. Greif, sendika ve danışmanlık şirketinin de takviyesi ile 4 fabrikasındaki taşeron sistemini ortadan kaldırdı. Bu karar, tekstil sektörünün yüzde 90’ında uygulanan taşeron sisteminin kaldırılmasının ilk büyük örneği olarak kayıtlara geçti. 250 milyon dolar cirosu bulunan şirket yine yapılandırıldı; çalışan sayısını 2 bin 400’e çıkardı.

Dünya genelinde Türkiye ile beraber 60 ülkede faaliyet gösteren Amerikan-Suudi ortaklı Greif firması, geçtiğimiz sene şubat ayında bine yakın kişinin çalıştığı Hadımköy fabrikasındaki işgal eylemi ile gündeme geldi. Günler süren eylem ertesi Greif’in Amerika’da bulunan yönetim kurulu, fabrikayı kapatma kararı aldı. Anılan süreçte, Greif’in Türkiye’deki varlığını daraltma planı yaptığı iddiaları gündeme geldi.

Ancak, DİSK/Tekstil-İş Sendikası ve uluslararası danışmanlık şirketi StratejiCo A.Ş.’nin yürüttüğü çalışmalar, süreci tersine çevirdi. Greif CEO’su Dano Lister ile birebir inşa edilen müzakereler ertesi ilk olarak şirketin Türkiye’de kalması sağlanırken, ikinci evrede 4 fabrikadaki taşeron sistemine nihai verilmesi için çalışma yürütüldü.

TEKSTİLİN YÜZDE 90’INDA

Bir sene kadar süren çalışmanın detaylarını, DİSK/Tekstil-İş Sendikası Genel Başkanı Rıdvan Budak, StratejiCo Başkanı Selim Oktar ve Greif yetkilileri Hürriyet Dünyası ile paylaştı. Taşeron sisteminin kaldırılması için yürüttükleri çalışma ertesi hazırladıkları raporu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile de paylaştıklarını ifade eden Oktar, Türkiye’de tekstil sektörünün yüzde 90’ında taşeron sisteminin uygulandığına işaret etti.

BİR FABRİKADA 44 AYRI ‘PATRON’!

Oktar, dünyadaki örnekleri de incelediklerini anlatarak şöyle devam etti: “Şirketler, taşeron sistemini, maliyet avantajı sağladıkları için uyguluyor; ve bunu böyle açıklıyor. Ancak bizim çalışmamız farklı bir sonuç ortaya koydu. Taşeron sistemi asalında rekabet dezavantajı yaratıyor. Greif’te 44 ayrı taşeron vardı. Her birinde 20’şer 25’er kişilik gruplar. Aynı çatı altında bir kısım işçi kadrolu bir bölümü taşerona bağlı… Bu vaziyet başta verimlilik, kalite, know-how başta olmak üzere bir dizi meseleye yöntem açıyor. 250 işçiden oluşan odak gruplar ile birebir görüştük ve neticede ortaya çıkan veriler şirket yetkililerini de ikna etti. Şayet bu çalışma başarılı olmasaydı Greif’in Türkiye’de kalması zor olurdu.” ABD’Lİ ŞİRKET ÇUVAL FABRİKASINI KAPATIYOR Greif CEO’su Dano Lister, Türkiye’de inşa edilen çalıştaylarda işçilerin sorularını yanıtladı.

KENDİ ALANINDA BİR İLK

Rıdvan Budak ise, yürüttükleri çalışma ertesi ilk olarak Greif’in Türkiye’de kalmasını sağladıklarını sonrasında taşeron uygulamasının ortadan kalkmasını sağladıklarına işaret etti. Budak, işçi ölümleri ve meslek hastalıklarına da yöntem açan taşeron uygulamasının kayıt dışı ekonomiyi de beslediğine vurgu yaptı. Budak “Greif’de elde ettiğimiz sonuç kendi alanında bir ilk. İlk defa bu ölçekte bir uluslararası bir şirkette taşeron uygulaması kalkmış oluyor” dedi.DİSK Tekstil İstanbul Şube Başkanı Kazım Doğan ise, taşeron uygulamasının kalkması ile Greif’deki bin 300 taşeron işçinin de kadrolu işçi durumuna geldiğini, normal sendikalı işçinin sahip olduğu haklara sahip olmaya başladığını kaydetti.

UZUN YILLAR KALMAYI AMAÇLIYORUZ

Greif’in Türkiye’de yatırıma devam etmesi için bir dizi görüşmenin yürütüldüğü Greif CEO’su Dano Lister, “Greif’in en önemli değeri çalışanlarıdır” dedi. Lister, Türkiye’de gerçekleştirdikleri dönüşüm ile beraber uzun yıllar Türkiye’de kalmayı amaçladıklarını kaydetti. Greif Türkiye Genel Müdürü Sevinç Yener ise, “İstihdam politikası ve iş modeli değişikliğini bütün paydaşların beklentilerini karşılayacak şekilde yürütmeye özen gösteriyoruz” şeklinde konuştu. Bir sene kadar süren çalışmayı, StratejiCo ve DİSK Tekstil Sendikası yöneticileri yürüttü. /hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir