fbpx

Arnavutköy Belediyesi “Cesur Medya Ödülleri” Sahiplerini Buldu

Arnavutköy Meydanı’nda düzenlenen ve moderatörlüğünü gazeteci Ersoy Dede’nin yaptığı ödül töreninde, 15 Temmuz darbe girişiminde görevi başında olan muhabir, kameraman, foto muhabir, spiker, sunucu, radyo programcısı, yazar ve editör gibi medya mensupları ödüllendirildi.

15 Temmuz hain darbe kalkışmasının yıldönümü yaklaşırken Arnavutköy Belediyesi, o zor gecede canlarını hiçe sayıp çalışan gazetecileri unutmadı. Cesur Medya Ödülleri adı altında düzenlenen ödül töreninde birçok televizyon kanalı, haber ajansı, gazete ve internet sitesine ve gazetecilere ödül verildi. Bu yıl ilki düzenlenen ödül töreninde gazeteciler ödülleri Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı’nın elinden aldı. darbe gecesine damgasını vuran Cnn TürkHaber Spikeri Hande Fırat, Atv Haber Sunucusu Cem Öğretir gibi birçok medya çalışanı da geceye katıldı. Arnavutköy ilçe meydanında düzenlenen törene ise vatandaşların ilgisi yoğun oldu.

“O Hain Kakışmayı Yapan O Zalimler İlk Basın ve Yayın Organlarımızı Susturmaya Çalıştı”

Türkiye’nin geçmiş tarihinde, siyasi derinliklerinde çok farlı olumsuzluklar, askeri ihtilallerin yaşandığını anlatan Baltacı, “Hatırladığım 12 Eylül ve ondan sonra post modern diye adlandırabileceğimiz bir takım muhtıralar yaşadık. Fakat 15 Temmuz akşamı yaşadığımız bunlardan da farklıydı.” dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin diğerlerinden çok daha şiddetli, çok daha alçakça, bu milletin temeline dinamit koyan, milli birlikten uzaklaştırarak farklı bir istikamete yönlendirmeye çalışan bir kalkışma hareketi olduğunu dile getiren Baltacı, şunları kaydetti: “Şükürler olsun ki memleketini, milletini seven siyasetçilerimiz vardı, bürokratlarımız vardı, aziz milletimiz vardı. Ve tabii ki bugün burada onur konuklarımız olan değerli basın mensuplarımız vardı. Geçmişte bu tür hadiseler cereyan ederken, toplumun farklı kesimleri önceden hazır edilir, şartlar oluşturulur bu şekilde işler daha da kolaylaştırılırdı. Ama bu kez çok farklı bir durum ortaya çıktı. Bu kez adete herkes durum tespiti yaptıktan sonra acaba ne yapabilirim düşüncesiyle alanlara çıktı, bulunduğu mevkilerde, bulunduğu mertebelerde, görevlerde inisiyatif aldı. İşte bunu en başta da gelen değerli basın mensuplarımız sizler, siz değerli misafirlerimiz. O akşam şunu gördük. Demek ki ilk susturulması gereken merkezler basın ve yayın organlarıydı ki o hain kakışmayı yapan o zalimler ilk basın ve yayın organlarımızın susturulması konusunda, hür basının susturulması konusunda ciddi bir kararlılık içerisindeydiler. Ama hiç anlayamadıkları veya tahmin edemedikleri bir mukavemetle karşı karşıya kaldılar. Aslında o mukavemet, bu işin sonuçlanacağının en temel göstergelerinden biriydi.”

15 Temmuz darbe girişimini anmak ve anlamak için bir arada olduklarını hatırlatan Baltacı: “Elbette aziz milletimiz hiçbir şey düşünmeden acaba ne olur, sonucu ne olur, evde çocuklarım, yarın gideceğim diye bir kaygıya düşmeden vatan yoksa, istiklal yoksa, millet yoksa ben yokum diyerek meydanlara döküldü. En güzel şekilde, bu samimi kararlılığı Cenab-ı Hakk’ın yardımıyla taçlandırdı.” ifadelerini kullandı.

AA çalışanlarına “Medya Cesur” ödülü

Konuşmaların ardından 15 Temmuz darbe girişimi akşamında görev yapan basın mensuplarına ödülleri Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı tarafından takdim edildi. Törende Anadolu Ajansından (AA) 15 Temmuz darbe girişimi akşamı görev yapanlara da ödül verildi. AA Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Metin Mutanoğlu’nun da ödüle layık görüldüğü törende, Mutanoğlu’nun ödülünü AA İstanbul Haberleri Editörü Hüseyin Altınalan aldı.

Hüseyin Altınalan’ın da ödül aldığı törende, Altınalan, AA adına bir teşekkür konuşması yaparak, “Dünya darbeler tarihini geri çeviren, sekteye uğratan, o geceyi belleklere kazıyan ve nesilden nesile aktaracak, aktaran ve aktarılmasında rol oynayan çalışma arkadaşlarımı bu çabalarını takdir eden herkese çok teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

15 TEMMUZ’DA HANDE FIRAT’IN CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞMESİ

Programda konuşan Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi yaşananları şöyle anlattı: “Başbakan o gece kalkışma demişti ama onun dışında açıklama yapan yoktu. Herkes Cumhurbaşkanını merak ediyordu ve biliyorsunuz CNN Türk’te o tarihi yayını gerçekleştirdik. Hasan Doğan’ı gece boyunca birçok defa aramıştım. Açıklama yaptıklarını ifade edince ulusal kanalların almadığını söyledim. Bize bağlanın, bana bağlanın ben bu açıklamayı ekrana veririm dedim ve sonrasında o tarihi yayın gerçekleşti. Sayın cumhurbaşkanı o yayında ‘halkın gücü üstünde güç tanımıyorum’ demişti. Hakikaten öyle oldu. 15 Temmuz gecesi kapkaranlık başlayan gece apaydınlık bir güne Allah’tan uyandık. Allah bir daha yaşatmasın.”

“BİZİM İŞİMİZ HALKI HABERDAR ETMEK”

Ödül törenine katılan ATV Ana Haber spikeri Cem Öğretir, medyanın 15 Temmuz gecesindeki önemini şu sözlerle dile getirdi: “Aslında cesaret gösterdiğimiz hiçbir şey yoktu. Bizim yapmamız gereken şey neyse onu yaptık. O kadar. İşimiz buydu zaten doğrunun yanında olmaktı. Doğru da milletti zaten. Milletin yanında olmayan bir medyanın zaten bence çok da şansı yok. Dolayısıyla doğru olanın yanında olduğunuzda aslında gerçeği, hakikati de görüyorsunuz. Çünkü millet karar verdi o gece. Kader değiştirilmek istedi ve millet kaderini eline aldı, karanlığı yendi. Bütün mesele bundan ibarettir. Bize düşense sadece karanlığın bu olduğunu göstermek. İşimiz haber vermek, haberdar etmek. Dolayısıyla kahraman saydığım birçok haber mensubu arkadaşımla birlikte eğer haber vermeseydik, belki de sokağa çıkış bu kadar etkili olmayacaktı. Yani çakılan bir kıvılcımın bir aleve bir yangına dönüşmesini sağladık ve o yangın aslında başka yangınları söndürdü. Medya mensupları olarak bizim görevimiz meseleyi doğru anlamak ve doğru anlatmak.”

ÖDÜLLER İHLAS MEDYA GRUBU’NA

İHA İstanbul Bölge Müdürü Oğuzhan Güven, İHA İstanbul Şehir Haberleri Şefi Erhan Yılmaz ile muhabir Mehmet Altunışık, Mehmet Başa ve Harun Basat gecede İHA adına ödüllerini aldı. Öte yandan İhlas Medya Grubu’ndan TGRT HABER’den Sait İnanç, Kaan Kalyoncu, Yusuf Öztürk ödül alırken Türkiye Gazetesi’nden Haber Müdürü Fatih Selek ve muhabir Bünyamin Çelik ödülünü Başkan Ahmet Haşim Baltacı’nın elinden aldı.

“O görüntüleri şükür dualarıyla servis ettik”

İhlas Haber Ajansı adına konuşan İHA İstanbul Bölge Müdürü Oğuzhan Güven, “Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbim devletimize ve milletimize zeval vermesin ve o geceyi tekrar yaşatmasın. İHA olarak ciddi bir duruş sergileyen ülke medyasına dünya medyasına çok fazla içerik sağladık. O gece bir görüntüden bahsetmek istiyorum. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde darbeci askerlerin teslim olduğu anın kısa bir hikayesi de var. O görüntüleri Oğuzcan Yazar isimli arkadaşımız çekti. Yarın da dünya evine giriyor, burada mutluluklar diliyorum. İstanbul’un her yeri çözülürken köprü bir türlü çözülmüyordu. Bir görüntü göndereceğini belirtti bize. O görüntüler geldiği anda haber merkezimizde bir figan koptu. Herkes gözyaşları içinde birbirine sarılıyordu ve şükür duaları ediliyordu. O 10 saniyelik an hayatımın en güzel 10 saniyesiydi. O görüntüyü servis eder etmez önümdeki 45 tane ekranın tamamı birden o görüntüyle doldu. Şükürler, dualar içerisinde servis ettik o görüntüleri” diye konuştu.

15 TEMMUZ CESUR MEDYA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ:

CNN Türk
Hande Fırat, Erdoğan Aktaş, Ali Güven, İsmail Umut Arabacı, Fulya Öztürk, Hakan Tunç, Göksel Göksu, Zeynep Karamustafa, Ahmet Akpolat, Onur Özel, Serdar Çetin

KANAL D
Haber Genel yayın Yönetmeni: Süleyman Sarılar
Muhabirler: Orkun Ün, Cem Tekel, Ertan Büyükahıska,

Kameramanlar: Mehmet Çakırlar, Uğur Kara, Özcan Karaçam

HÜRRİYET
Eyüp Serbest, Fatma Aksu, Aziz Özen, Fırat Alkaç

DHA

İstihbarat şefi: Hasan Murat Erşan,

Muhabirler: Taner Yener, Murat Deliklitaş, Güven Usta, İdris Tiftikçi, Mehmet İlkay Özer, Ramazan Eğri, Soner Hasırcıoğlu

SHOW TV
Genel Yayın Yönetmeni Ramazan Kurnaz (Onur Ödülü), Rıdvan Bıyık, İbrahim Konar, Aytaç Kurnaz, Ali Akyasan, Tugay Çoban, Hakan Mecit

TRT Haber Müdürü: Emin Gökçegözoğlu
Muhabirler: Ferit Demirbaş, Barış Bor, Metin Turan, Ahmet Sami Arslan, Halit Yılmaz

A HABER
Erkan Tan, Banu El, Salih Nayman, Kubilay Gülbek, Mehmet Karataş, Coşku Belet, Göktuhan Argın, Emrah Öncül, İskender Demirel

ATV
Cem Öğretir, Göktuğhan Argın, Mutlu şimşek

GAZETE HABER TÜRK
Muhabirler: Müslim Sarıyar, Yusuf Doğan, Nihat Uludağ, Gökay Usanmaz,

YENİ ŞAFAK
Yusuf Kaplan, İsmail Kılıçarslan, Hüseyin Likoğlu, Recep Yeter, Ersin Çelik, Burak Doğan, Aybike Eroğlu, Talha Menteş, Neslihan Önder, Oktay Yıldırım, Mustafa Cambaz Adına Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak

TV NET
Serhat İbrahimoğlu, İsmail Halis, Murat Can Öztürk

NTV
Oğuz haksever, Celal Pir, Erdoğan Durna, Göktan Bedük, Yağız Şenkal, Korhan Varol, Burak Özcan,  Melike Şahin, Baran Bila.

Kamera: Cüneyt Ali Horozal, Önder Gündoğdu, Tuncay Altun, Gürkan Özgümüş

TV HABER TÜRK
Haber Müdürü: Mehmet Yeşilkaya
Muhabirler: Ela Sezen, Özgür Balaban

STAR GAZETESİ
Nuh Albayrak, Ahmet Gemici, Kemal Gümüş

BEYAZ TV
Murat Erçin, Ayşen Yükler, Aziz Akova, Sercan Kahveci, Tahir Sarıkaya, Türker Akıncı

KANAL 7
Haber Daire Başkanı Mehmet Yazıharman ve Adnan Gayhan, Fatih Yaz, Derya Efe, Ensar Durmuş, Metin Dündar

İHA
Bölge müdürü Oğuzhan Güven
Muhabirler: Erhan Yılmaz, Mehmet Altunışık, Harun Başat, Mehmet Başa

TÜRKİYE GAZETESİ
Haber Müdürü: Fatih Selek
Muhabir: Bünyamin Çelik

STAR TV
İstihbarat Şefi: Muharrem Çağlar
Muhabirler: Onur Aksoy, Tamer Oskay, Çağrı Ulu, Osman Terkan
Kamera: Hasan Kayıkçı, Zafer Karakaş, Erkut Uzunoğlulları

DİRİLİŞ POSTASI
Genel Yayın Yönetmeni: Erem Şentürk
GYY Yardımcısı: Sabri İşbilen

POSTA
Nedim Şener
Alev Gürsoy

MİLLİYET
Dağhan Kozanoğlu, Arif Balkan, Burak Dursun

TGRT
Batuhan Yaşar, Cem Küçük, Fuat Uğur, Kaan kalyoncu, Sultan Akten, Yusuf Öztürk

SABAH
Gazeteci yazar; Mahmut Övür, Kenan Kıran, Rasim Ozan Kütahyalı
Haber Müdürü: Burak Artuner
Muhabirler: Recai kömür, Uğur yıldırım, Zafer halatçı, Cevdet Özdemir,

AKİT GAZETESİ
Haber müdürü: Murat Alan

AKİT TV

Haber Koordinatörü: Tuna Öztunç

FOX TV

Öznur Aslan, Ferhan Güler, Nazlı Yerebasmaz, Gülşah İnce, Çağlar Güner, Emre İzkübarlas

KANAL 24

Genel Yayın Yönetmeni: Murat Çiçek

Ersoy Dede, Umut Öztürk, Adem Hançer, Zuhal Demir, Mehmet Canbulat, Eray Durmuş, Kudret Şimşek

ULUSAL KANAL

Genel Yayın Yönetmeni Adnan Türkkan

Muhabir: Deniz Adalı

ANADOLU AJANSI

Genel Müdür Yardımcısı: Metin Mutanoğlu

AA Bölge Müdürü:  Hüseyin Altınalan

Muhabirler: Hüseyin Kulaoğlu, Selami Küçükoğlu, Gökhan Yılmaz, Emrah Güney, İlyas Kacar

Foto Muhabir:  Elif Ozturk, Ahmet Dumanli, Arif Hudaverdi Yaman, Abdullah Coskun, Veli Gurgah,  Muhammed Enes Yildirim, Yasin Aras, İsa Terli

Kameramanlar:  Serdar Okay, Cemalettin Abdülbasıt, Semih Kır, Fatih Çağlar Demirbaş, Melik Fırat Yücel, Murat Koç, Yunus Emre Günaydın, Murat Karadağ

ÜLKE TV

Hasan Öztürk, Turgay Güler, Mustafa Güngör, Banu Yüm, Ayhan Yağızer, Gökhan Ataş, Emre Şahin, Mustafa Yıldız, Harun Şen, Şahin karakaya, Gözde Özyürek, Ümmü Gülsüm Durmuş, Kübra ataş, Ebru kaçar, Erman Yapan, Melahat Beki, Samet Serhat Sarı, Hakan Avcı, Sabri Karagöz, Metin Özcan

Radyolar

KRAL FM, MORAL FM, RADYO 7, BEST FM

HABER7.com
İbrahim Erdoğan

İNTERNET HABER

Hadi Özışık

EN SON HABER

Alper Büyükdere

CAFE SİYASET

Halil Öztürk

İNTERNET MEDYA DERNEĞİ

Hadi Özışık

AKŞAM

Süleyman şen

KARAR

Kenan Butakın

GÜNEŞ

Özgür feyiz

İGA KURUMSAL İLETİŞİM DİREKTÖRLÜĞÜ

Gökhan Şengül

STRATEJİST

Abdullah Çiftçi

İBB MEDYA AŞ

Bekir Kaplan

AK PARTİ İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI

Hüseyin Türkoğlu

İLETİŞİM PLATFORMU

İsmail Hakkı Erol

MEDYA PLATFORMU

Ahmet Durkaya

BASIN DANIŞMANLARI PLATFORMU

Vehbi Güleş

UMED (ULUSLARARASI MEDYA ENFORMASYON DERNEĞİ)

Aslan Değirmenci

USMED (ULUSLARARASI SOSYAL MEDYA DERNEĞİ)

Said Ercan

CİHAN HABER AJANSI (Kayyum yönetimindeki muhabirler)

Mustafa Yıldız, Mücahit Okur, Suat Kozluklu, Hasan Taşkın, Ömer Erdem, Hüseyin Can

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir