fbpx

“Arnavutköy Arka Yolu” Bu Seferde Mahkemelik

Arnavutköy’ün merkez trafiğini rahatlatması beklenen vatandaşlar arasında “Hastane Arkası Yolu” diye geçen, çevre yolu güzergahı nitelikli yol şimdi de mahkemelik oldu. Yolu arazisinin üzerinden geçen Mehmet Duyal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni İdare Mahkemesi’ne verdi. Mahkeme başvuruyu kabul etti ve 18 Mayıs tarihine keşif kararı aldı. Mahkemenin kararına karşın Büyükşehir Belediyesi’ne ait bilboardlar Arnavutköy caddelerinde boy gösteriyor.

MEHMET DUYAL: “BEN YOLA DEĞİL YANLIŞ PROJEYE KARŞIYIM”

Arnavutköy’ün trafik sorununu büyük ölçüde rahatlatacak olan çevre yoluna karşı olmadığını belirten Mehmet Duyal, “Ben asla yola karşı değilim. Habibler-Arnavutköy arası yolun elle yapıldığı yılları bilirim. Şimdi her türlü teknoloji ellerinde, yapacaklarsa adam gibi bir yol yapsınlar. Şimdiye kadar 5 kere projesi değişen bu yolun son projesi hem ormanı katlediyor hem de insanların arazilerini mahvediyor. Bu yolun şu andaki planı devlete de gereksiz masraf çıkartmaktan başka bir şey değil. Yola gereksiz virajlar vermişler ve bu da ciddi trafik kazası riskini ve ekonomik zorlukları beraberinde getirecek. Bu gerekçelerle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni mahkemeye verdik ve hakim bizim davamızı haklı bularak bilirkişi keşfi yapılmasını istedi. Bu ayın (Mayıs) 18’inde Kadastro Müdürlüğü’nden, Büyükşehir Belediyesi’nden planlamacı uzmanlar gelerek yolu inceleyecekler. Ben yerimin istimlak edilmesine karşı değilim yolun sağlıklı yapılması taraftarıyım sadece ve bütün mücadelem budur. Bu yol Türkiye’nin Avrupa’ya açılan yollarından biri olacak. Bu yolu yaparken sonraki yıllara göre yapsınlar” dedi.

10320414_10153554915860101_4050408039959366395_n

AVUKAT: DAVAMIZIN HAKLILIĞINA İNANIYORUM

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Mehmet Duyal’in avukatı Orhan Halit Nakipoğlu ise, davalarında haklı olduklarını ve bilirkişi raporunun da halihazırdaki yol planının olumsuzluğu yönünde karar alması takdirde hem vatandaşların, hem çevrenin hem de devletin zarara uğratılmaması için daha doğru bir plan yapılmasını beklediklerini ifade etti.

ŞANTİYE KURULDU ÇALIŞMA YOK

Arnavutköy Devlet Hastanesi’nin arka tarafından girişi yapılarak Kozlar Kiptaş Konutları önüne çıkarılması düşünülen yol, uzun yıllardır vatandaşlar tarafından konuşuluyor. Arnavutköy merkezde Fatih ve Mehmet Akif Ersoy caddelerindeki aşırı yoğun trafiği rahatlatması beklenen yol için 6 ay öncesinden şantiye kuruldu. Ancak bu güne kadar defalarca proje değişikliğine gidilen ve bir türlü başlanamayan yol için 18 Mayıs’taki bilirkişi heyeti raporu merakla bekleniyor.

Arnavutköy Medya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir