fbpx

Akraba evliliğinde ilk tercih amcaoğlu!

Gökhan Kaya’nın haberi

Sağlık Bakanlığı’nın 9 bin 290 kadınla yüz yüze görüşülerek yaptırdığı Kadın Sağlığı Araştırmasından çarpıcı sonuçlar çıktı.

81 ilde yapılan araştırmada, kadınların yüzde 18’inin akraba evliliği gerçekleştirdiği belirlendi. Akraba evliliği yapanların da yüzde 19.2’sinin amcasının oğluyla evli olduğu tespit edildi. Türkiye’de kadınların ilk bebeğe sahip olma yaşı ise 21 olarak belirlendi. 19 yaş ve altında evlenenlerin oranı yüzde 50.6, 20-29 yaşında evlenenlerin oranı yüzde 46.6, 29 yaş ve üzerinde evlenenlerin oranı yüzde 2.6 olarak kaydedildi. Görüşülen kişilerin sigara alışkanlıkları incelendiğinde yüzde 81.2’si hiç kullanmayan, yüzde 16.9’u halen sigara kullanan, yüzde 2.6’sının ise daha önce sigara alışkanlığı olup bıraktığı tespit edildi.

KÜRTAJ EĞİTİMSİZ İŞİ

Gebelik öyküsü yaşamış kadınların ilk gebelik yaşlarının ortalama 21 olduğu tespit edildi. Düşük ve kürtaj oranlarına bakıldığında kadınların yüzde 26’sı en az bir kez düşük, yüzde 18.9’u en az bir kez isteyerek kürtaj yaptırdığını belirtti. Üç ve daha fazla kürtajı bulunanlar yüzde 71.2’lik bir oranla 50 yaş üzerindeki kadınlardan oluştu. Kürtaj sayısı en yüksek oranlarda ilköğretim mezunlarında görüldü. Kadınlarda en çok görülen kronik hastalıklar içerisinde ise ilk sırada yüzde 14.6 ile kardiyovasküler hastalıklar yer aldı. En yoğun rastlanan hastalıkların hipertansiyon (%9.7), kalp (%3.7) ve kolesterol (%1.04) olduğu ifade edildi.

Kaynak: TÜRKİYE GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir