fbpx

3. köprü projesinde dev adım

3. Boğaz Köprüsü projesi için eğik askı halatları şantiye sahasına getirilmeye başlandı. Tarihi projede 121 bin kilometre taşıyıcı kablo kullanılacak.

Yapımı sırasında 121 bin kilometre yani dünya çevresinin 3 sert ana kablo ve askı kullanılacak olan 3. Boğaz Köprüsü projesi için eğik askı halatları şantiye sahasına getirilmeye başlandı.

4 BİN 400 TON TAŞIMA KAPASİTESİ

Eğik askı kabloları 4 bin 400 tona kadar taşıma kapasitesine sahip olacak ve kulenin iki yanında yer alan çelik tabliye ile beton tabliye arasında dengelenen yükleri taşıyacak. Yapımında bin 500 kişinin çalıştığı Yavuz Sultan Selim köprüsü taşıyıcı kablolarıyla da bir rekora imza atacak.

DÜNYANIN ETRAFINI 3 KEZ SARACAK UZUNLUKTA

Tam 121 bin kilometre taşıyıcı kablonun kullanılacağı köprü halatları dünyanın etrafını 3 defa saracak uzunlukta. 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde 322 metrelik dev köprü kulelerinin yapımı tamamlandı. Çalışmalar kapsamında yakında halat montajı süreci başlayacak. Köprüde 176 tane eğik askı kablosu olacak ve bu kablolar köprü kuleleriyle çelik tabliyeler arasında bağlantıyı sağlayacak.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir