fbpx

24 Kasım Öğretmenler Gününüzü Kutlarız

Öğretmenler günü ülkemizde 24 Kasım’da kutlanan bir gündür. Bu hün ülkemizde Öğretmenlik görevini yerine getiren kişiler için yapılan ve onlar için önemli etkinlikleri düzenlendiği bir gündür.
Bu gün ülkemiz hail pek çok ülkede kutlanmaktadır. Dünya üzerinde de gün çoğu ülkeler tarafından 5 Ekim günü gerçekleştirilir. Çünkü  5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür. Bu yüzden UNESCO bu günü tavsiye etmiştir.
Farklı kültürler ise kendi tarih, örf, gelenek dahilinde belli başlı günleri bu güne uygun görmüşlerdir. Örneğin Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her yıl 28 Şubat günü kutlanmaktadır. Bu günün tatil olup olmadığı da ülkesine göre değişir.
Ülkemizde tatil olmayıp 24 Kasım tarihinde kutlanır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” ünvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu ünvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayınlanması ile resmileşmişti.
Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun “başöğretmen” oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında kutlanmasına karar verildi.  26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
231120141224342965283_3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir