Yazı Kalır Dijital Gelir

0
174
views

Günümüzde teknolojinin insan yaşamına aktarımı daha önceki yıllara oranla daha hızlı gelişmeler göstermeye başladı. Şöyle ki artık laboratuvarlarda test edilen ve geliştirilen bilgisayar teknolojisinin bizlere sunulması ve kullanıma hazır hale gelmesi arasındaki süre şuanda minimum düzeye inmiş durumda. Ve yine buradan kaynaklı olarak bilgisayar teknolojilerindeki değişim de artık hızına yetişilmeyecek boyutta artışını sürdürüyor. Bununla beraber bu değişimlerin etkileri de kaçınılmaz oluyor tabi ki.
Mesela yakın zamanda işletim sistemi alanında çoğunlukla windows xp sistemi kullanılıyordu.Bu sistemi kullanmış olanlar da bilirler ki sürekli olarak mavi ekran hataları ve yazılım hasarından kaynaklı sistem çökmeleri gibi birçok sorunla karşılaşılıyordu.Fakat özellikle son yıllarda baş gösteren gelişmelerle bu sorunlara kesin ve kalıcı çözümlere getirildi. Üretilen yeni yazılımlar, geliştirilen yeni sürümler ve donanımlarla sorunlara çözümler getirilirken özellikle bu sorunların çözümünden gelir sağlayan teknik servis sektörü oldukça aktif durumdan bir anda çökme noktasında geldi. Bu geçiş öyle keskin oldu ki teknik servis alanında birçok firma dükkânlarına kepenk vurmak zorunda kaldı.
Üretilen teknolojik araçların oldukça yaygın hale gelmesi ve bu cihazların artık neredeyse her evde kullanılır durumda olmasıyla bu kullanıcıların yaş seviyesi de oldukça düştü. Şuanda 3-5 yaş aralığında tablet kullanan birçok çocuğumuzun olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayız. Çocuk kullanıcılarımızın sosyal çevresinin neredeyse tamamını oluşturan ve en sevdiği arkadaşları konumuna gelen tabletler artık hayatlarımızın bir parçası olmuş durumda.
Yine teknolojinin gelişmesiyle bilgilerimiz çok çabuk bir şekilde eskimeye başladı. İnternetteki haberlerdahi iki-üç saat içerisinde yerini yeni haberlere bırakma ihtiyaç duyuyor. Bilgi sanal ortama taşındı ve oluşturulan bu ortamlara insanların bir yığın halinde ilgi göstermesiyle yine birçok sanal varlık türemiş oldu. Etkileşim oldukça üst seviyeye çıktı ve sanal değişikliler de zirve noktasına ulaştı Sosyal ortamda paylaşılan bir resimedahi birkaç kez baktığımızda eskidi hissine kapılabiliyoruz artık. Durum böyle olunca da dergive gazeteler eskiden olduğu gibi talep görmemeye başladı ve bu alanlarda gözle görülür bir gerileme olduğu sonucuyla karşı karşıyayız. Çünkü yine gelişen teknoloji bizlere dergi veya gazete almadan elimizin altında haberlere birkaç tık sayesinde daha kolay ulaşma fırsatını verdi. Hatta Google bu konuda teknolojik geliştirmelere yön vermek için googleplay ve google gazetecilik adında 2 farklı projesini devreye soktu. Bu sayede artık mobil kullanımda ücretli veya ücretsiz gazete, dergi ve hatta kitap okuyabiliyoruz.
Teknolojik gelişmelerin bizi getirdiği son noktada haberleri, bilgiyi hemen hızlıca öğrenip eskitmek istiyoruz. Bizlere biraz uzun bir haber metni görürsek okumaya bile erinir olduk. Ama aynı içerik bir video formatında sunulunca ya da ses formatında olunca da değişen daha çekici hale gelebiliyor. Okuduğumuz bir kitabın filmi olduğunu öğrenince kitabı bırakarak filme yönelen insanları buna örnek verebilirim. Öyle ki artık daha hızlı yaşıyoruz, daha çabuk sıkılıyoruz, daha az sevdiklerimize vakit ayırıyoruz.Kısacası bilgisayar teknolojisi hayatımızıbirçok noktada değiştirdi ve değiştirmeye devam ediyor.
Yakın zamandadeğişimlerle birlikte dergicilik ve gazetecilik dijital ortama daha da fazla taşınacak. Şu anda bile çoğu kitap dijitale dönüştürüldü ve dijital arşivler dahi oluşturuluyor. Zaman oldukça çabuk ilerliyor ve insanlar teknolojiye fazlasıyla etkileşim içinde yaşıyorlar.Hatta belki de gelecekte vücudumuza takacağımız biyomedikal cihazlar ile bilgiyi çok daha hızlı öğrenip eskiteceğiz. Ve yinekim bilir robotlaşmış insanlarla karşılaşmamıza ramak kalmış dahi olabilir.
Sevgiyle kalın efendim…

Mesut Yurekdinç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here