E Mürekkep (E-lnk) Teknolojisi

0
129
views

Teknolojinin gelişmesiyle bazı alternatifler de arttı. Bunlardan birini de kitap, gazete ve dergi okuma alışkanlığımızı değiştirebilecek bir gelişim olarak tanımlayabiliriz. E-lnk teknolojisi ile bir şeyler okumak için kâğıda ihtiyacımız yok. Elektronik kâğıt ve elektronik mürekkep bize gerçek kâğıt kalitesinde bir görüntü verecektir. Hatta gerçek kâğıttan daha da iyi bir kaliteden söz edebiliriz.

Kağıda basılmış bir yazı okuduğumuz zaman özellikle beyaz kağıtlar insanın gözünü yormakla birlikte uzun süreli okumalar göz rahatsızlıklarına da sebebiyet vermektedir. Bunun sebebi beyaz bir kağıda basılmış yazıyı okurken ışığın kağıttan yansıyarak gözümüze ulaşmasıdır. Hal böyle olunca lümeni yüksek ışıkların beyaz kağıttan gözümüze olan yansıması gözlerimizi bozacak derecede oluyor.

E mürekkep teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş okuma cihazları ki bunları tablet, e-reader ya da cep telefonu olmak üzere yeni nesil okuma alışkanlığının öncüleri olacaktır.

Bu teknolojiyi tanımak istersek ;

Çok küçük  milyonlarca mikro kapsülün içerisinde bulunan  siyah ve beyaz renkli zerrelerin pozitif veya negatif yüklenmesine E-lnk teknolojisi denir. Beyaz renkli partiküller pozitif siyah renkli partiküller negatif yüklüdür.Mikro kapsüllerin içi çok akışkandır ve partiküller saniyeden daha kısa bir zaman dilimi içinde  yer değiştirir.Zerreleri harekete geçiren cihazın tabanında bulunan elektronik katmandır. Katmanda kapsülün karşılığı olan kısım negatif yüklüyse  pozitif (beyaz ) taneciği kendine çeker ve negatif parçacığı şeffaf kısma yani cihazın ekranına iter.Böylece elektronik kağıtta yani cihazın  ekranında o nokta siyah olarak görünür.Bunun gibi yüzlerce elektronik nokta bir araya gelerek harf şeklini alır.Bu işlem söylediğimiz gibi saliseler içinde gerçekleşir.

E-kağıtlar darbe ısı ve neme karşı son derece dayanıklıdırlar ve yeteri kadar esnektirler.E-lnk teknolojisini kullanan cihazlar sadece sayfa yenilendiği vakit enerji harcarlar ve okurken cihazınızın şarjı azalmaz.Parlak ışığın ve güneşin altında dahi okuma yapabilirsiniz.Işığı kağıttaki yada tabletlerdeki gibi yansıtmayan ekranları  sayesinde gözleriniz yorulamaz.Binlerce e-kitabı cihazınızda taşıyabilirsiniz.Kitaplar e-pub, pdf, azw formatında olabilir.E-lnk yı kullanan cihazlar bunları destekleyecektir.E okuyucu cihazları dilediğiniz moda çalıştırabilirsiniz.Tabletlerdeki gibi arka ışıklandırmalı kullanabilir yada ışıklandırmasız kullanabilirsiniz.Eğer ışıksız kullanacaksanız kağıt gibi olduğundan karanlıkta okumak için ışığa ihtiyacınız olacaktır.Piksel tabanlı olmadıkları için gözleri yormaz.Harfleri oluşturan noktalar neredeyse gerçek mürekkebinkiyle aynıdır.

Eğer bir e-okuyucu cihaz tavsiyesi istiyorsanız bu alanın en iyisi olan Amazon Kindle’ı tavsiye ediyorum. Tek şarjla 3-4 hafta kadar kullanabiliyorsunuz Amazon Kindle’ı. Ayrıca bu cihaz ile wi-fi üzerinden internete girebilir , kitap indirebilir cihazınızı kısmen tablet gibi de kullanabilirsiniz.

Yazar : Ali Öztürk

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here