Bir eli yağda bir eli balda

0
86
views

AK Partili Belediye Başkanı A. Haşim Baltacı, kendisine özgü sistemle, ilginç bir para trafiğinin başaktörü oldu. Baltacı’nın A Takımı ise hem belediyede hem de belediye iştiraki şirkette kilit rolde. Sistemde, ihaleyi veren de alan da aynı yapı.

 

Arnavutköy’de ilginç bir gelişmenin izine Gazete Damga Gazetesinden Cengiz ALAÇAYIR haberine göre, belediye ihalelerinin önemli bir kısmının, belediye iştiraki ARAŞ A.Ş. üzerinden sonuçlandırıldığı, bu yolla da şeffaflık ve rekabet şartlarının önünün kesildiği tespit edildi. Kapalı devre sistemiyle işleme konulan rant trafiğinin her iki ayağındaki isim ise ilçenin AK Partili Belediye Başkanı A. Haşim Baltacı ve kurmayları. Başkan yardımcıları Yavuz Fırat, Osman Akkaya, Kemal Aygenli, Turgut Baran, ve M. Hakan Şişman’dan oluşan ekip, bir yandan belediyeyi yönetirken, diğer yandan da ARAŞ A.Ş.’nin yönetiminde yer alıyor. Ekipte dikkat çeken bir başka isim de ilçenin AK Partili eski yöneticisi Zeki Koç.

103 ihaleyle 117 milyon TL
Arnavutköy’deki ihaleleri mercek altına alan Gazete Damga, Belediye Başkanı Haşim Baltacı’nın, belediye hizmet alımlarının birçoğunun yönetim kurulu başkanlığı yaptığı ARAŞ A.Ş.’ye gitmesi için ihalelerde örtülü olarak inisiyatif kullandığını ortaya çıkardı. Baltacı, aynı zamanda yönetim kurulu başkanlığını üstlendiği belediye iştiraki ARAŞ A.Ş. eliyle, personel hizmeti, yemek, temini, araç kiralama ve organizasyon etkinliği gibi değişik kategorilerdeki 117 milyon TL’lik ihale pastasının rotasını başkanlık yaptığı firmaya çevirdi. İhalelerdeki yaklaşık maliyeti ihale öncesinden bilen Baltacı ve ekibinin, ihale aşamasında verdiği tekliflerin altında fiyat verme imkanı olmadığı için de rekabet şartları ihlal edildi.

4 bin TL az 5 bin TL olsun
Belediye Başkanı Haşim Baltacı, belediyedeki 5 başkan yardımcısını da belediye şirketinin yönetim kuruluna dahil ederek işleri daha da kolaylaştırdı. Belediye şirketi, kazandığı 103 ihaleyle şirket kasasına milyonlarca doları aktarırken, şirketin, doğrudan temin yoluyla elde edilen kazancı ise şimdilik sır. Başkan Baltacı, şirket yönetiminde yer alan başkan yardımcılarına “Huzur hakkı” başlığı altında aylık 2 bin 500 TL ödenmesinin yolunu açarken, kendisine ödenen 4 bin TL’yi de az bularak bin lira artışla bu rakamı 5 bin TL olarak belirledi.

ARAŞ A.Ş. kapalı kutu gibi
Yasa gereği, belediye iştiraki firmalar Türk Ticaret Kanunu’na (TTK) tabi olduğundan dolayı, meclis üyelerinin denetim hakkı bulunmuyor. O nedenle de belediye şirketinde ne olup bittiğini yönetim kurulundan başkasının bilmesi de mümkün değil. Gelişmelerden rahatsızlık uyduklarını belirten Anavutköy MHP İlçe Başkanı Yüksel Emir ise Ocak ayı belediye meclis toplantısında ARAŞ A.Ş. ile ilgili soru önergesi verecekleri kaydederek, “Ne olup bittiğini biz de bilmiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Gazete Damga

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here